Honosnou vilu Pupp najdete na jedinečném místě. Byla ubytovnou i domovem pro řecké děti
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Karlových Varů k vile Pupp. Obývala jí nejen rodina slavného hoteliéra, ale i lázeňští hosté nebo řecké děti.
Na samém konci Jarní ulice v Karlových Varech, u dnešního sanatoria Sanssouci, si pro stavbu své vily vybral místo jeden z nejvýznamnějších karlovarských hoteliérů Julius Pupp. Místo si vybral opravdu jedinečné, vila totiž stojí uprostřed přírody, nad Dorotinými nivami, na svazích obrácených směrem k jihu.
Plány na stavbu vily vypracoval známý karlovarský architekt Friedrich Seitz, dokončená byla v roce 1914. „Stavěli jí tak, jak v Karlových Varech bylo běžné. V zimní sezoně. V letní sezonu se nesmělo stavět kvůli lázeňskému provozu. Architekt vilu pojal v romantizující poloze, říká se tomu italská vila, protože má nepravidelný půdorys,“ uvedl historik Lubomír Zeman.
Ve vile nechyběly pokoje pro služku i učitelku
Pozemek, kde vila stojí, patřil původně rodině Ungerů a poté přešel do majetku rodiny Puppů. Jednopatrová stavba zastřešená mansardovou střechou byla kvůli ostře klesajícímu terénu zasazena na vysoký mohutný taras. Díky němu vypadá monumentálně a majestátně.
Hlavním vstupem se vcházelo do velké haly, kde byla umístěná fontána. Kromě ložnice, pokoje pro děti, služku a učitelku zde měli Puppovi i biliárový pokoj, písárnu nebo hudební salón a dokonce i osobní výtah. V rozlehlé zahradě nechyběla kašna nebo gloriet.
Současnost
V roce 1926 rodina vilu prodala. Budova začala sloužit pro ubytování lázeňských pacientů. Po druhé světové válce byl objekt znárodněn, sloužil jako ubytovna, později jako domov pro řecké děti, internát i dětský domov. V současné době je v soukromém vlastnictví.
Související
-
Zenkerova vila v Abertamech je pokladem moderní architektury. Patřila významným továrníkům
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Abertam na Karlovarsku, kde najdete prvorepublikovou vilu majitele továrny na výrobu rukavic.
-
Mattoniho vila v Kyselce sloužila i jako dětská léčebna, od té doby chátrala
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Kyselky na Karlovarsku, a to k vile Mattoni. Ta vznikla přestavbou bývalého Lázeňského domu.
-
Becherovu vilu nechal postavit vnuk zakladatele slavného likéru, sídlilo v ní gestapo i pionýři
Rodina Becherů patřila po staletí k předním karlovarským rodům a jejich sídlo tak najdeme v luxusní vilové čtvrti Westend, v dnešní ulici Krále Jiřího.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka