Budova Českého rozhlasu v Karlových Varech sloužila kdysi jako Lázně duše
Poslední díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Karlových Varů. Vila v Zítkově ulici sloužila jako ubytovna pro zdravotní sestry, později v ní byla psychiatrická ordinace a dnes je sídlem Českého rozhlasu Karlovy Vary.
V Karlových Varech, poblíž hotelu Imperiál, stojí v Zítkově ulici krásná, dvoupatrová vila. Nejvýraznějším prvkem na celé stavbě je podkrovní dřevěný balkón se zdobenou stříškou a velkým nápisem, který prozrazuje, že ve vile sídlí Český rozhlas Karlovy Vary.
Vila pochází z první poloviny 20. století, v 70. letech se ve vile nacházela ubytovna pro zdravotní sestry blízkého kojeneckého ústavu, později zde byla psychiatrická ordinace s názvem Lázně duše. Od roku 2006 v ní sídlí Český rozhlas Karlovy Vary.
„Už jako na dítě na mě vila působila zvláštně. Měla tajemnou atmosféru. Pamatuji si na opuštěný zchátralý altán, temná okna a ušpiněnou omítku. Prakticky nikdo se tam neobjevoval. Na nás to působilo až strašidelně,“ zavzpomínal redaktor Českého rozhlasu Zdeněk Trnka, který si vilu pamatuje už z dětství. V tu dobu by ho asi nenapadlo, že zde bude roky pracovat.
Architekt, ani přesný rok výstavby není znám. Dominantou budovy je podkrovní dřevěný balkón se zdobenou dřevěnou stříškou a prosklený arkýř. V zahradě je původní dřevěný altán. Zajímavostí je, že při jeho rekonstrukci se ve stříšce našly staré německé noviny, které sloužily jako vycpávka.
Prohlédnout si interiér vily v Zítkově ulici mohou zájemci v sobotu 14. května 2022, kdy Český rozhlas pořádá Den otevřených dveří.
Související
-
V honosné vile v Královském Poříčí vyrostl německý vicekancléř a ministr dopravy
Hledat vily s příběhem jsme se vydali i do Královského Poříčí. V malé obci na Sokolovsku si zámožná rodina uhlobaronů nechala postavit nejen své honosné sídlo.
-
Neměl žádné potomky, přesto v jeho vile v Kraslicích vyrostlo několik tisíc dětí
V Kraslicích na Sokolovsku najdete vilu majitele největší továrny na dětské hudební hračky. Honosnou budovu Antona Richarda Breinla najdete v ulici Lipová cesta.
-
Mattoniho vila v Kyselce sloužila i jako dětská léčebna, od té doby chátrala
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Kyselky na Karlovarsku, a to k vile Mattoni. Ta vznikla přestavbou bývalého Lázeňského domu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka