Mattoniho vila v Kyselce sloužila i jako dětská léčebna, od té doby chátrala
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Kyselky na Karlovarsku, a to k vile Mattoni. Ta vznikla přestavbou bývalého Lázeňského domu a říkalo se jí Mattoniho zámek.
Čtrnáct kilometrů východně od Karlových Varů leží v úzkém a hlubokém údolí řeky Ohře bývalé lázně Kyselka. V roce 1829 je založil Wilhelm von Neuburg, slavná éra lázní ale začala až potom, co lokalitu zakoupil karlovarský obchodník s minerální vodou – Heinrich Mattoni.
Společně s rodinou žil ve vile v Karlových Varech, v místech, kde se dnes nacházejí garáže hotelu Thermal. Druhý domov ale měla rodina Mattoniho v Kyselce, kde jejich honosná vila stojí dodnes. „V 70. letech 1878 si Heinrich nechal upravit starý lázeňský dům, který pocházel z roku 1829, z první klasicistní éry hraběte Neuburga. Dům nechal přestavět a rozšířit. V interiéru je možné starý klasicistní objekt ještě spatřit, je tam plně zachován,“ uvedl historik Lubomír Zeman.
Vilu zřejmě projektoval slavný ateliér Fellner & Helmer, na její zahradě nechybělo „malé Vřídlo“
Podoba objektu se nese v duchu klasické italské novorenesance, na první pohled zaujme jeho asymetricky umístěná schodišťová věž. Přilehlý prostor západně od vily byl upraven v přírodně krajinářském pojetí, nechyběl velký vodotrysk na způsob karlovarského Vřídla.
„Dlouhou dobu se nevědělo, kdo byl autor návrhu. Posléze, když jsme našli originální plány na stavbu pitné haly v Kyselce, kterou projektoval slavný ateliér Fellner a Helmer z Vídně, který stojí třeba za karlovarským divadlem, stavěl i litinovou Vřídelní kolonádu. Mattoni ho zřejmě angažoval i ke stavbě své velké vily v Kyselce,“ dodal Zeman.
Současnost
Vila byla v roce 1929 po smrti Mattoniho upravena na Zámecký hotel, bylo v ní zřízeno ústřední topení a rozvod teplé vody. Poté v objektu byla dětské léčebna. „Po sametové revoluci jako všechno ostatní v Kyselce upadalo. Byla tady období, kdy se vážně uvažovalo o demolici veškerých staveb, které tady stojí. Po velkém tlaku společnosti se podařilo ustavit obecně prospěšnou společnost a nastartovat záchranu celého areálu,“ uzavřel historik.
Mattoniho vila patří k nejhodnotnějším dochovaným stavbám lázní v Kyselce.
Související
-
Becherovu vilu nechal postavit vnuk zakladatele slavného likéru, sídlilo v ní gestapo i pionýři
Rodina Becherů patřila po staletí k předním karlovarským rodům a jejich sídlo tak najdeme v luxusní vilové čtvrti Westend, v dnešní ulici Krále Jiřího.
-
Karlovarskou vilu Lützow nechal postavit štědrý mecenáš. Dodnes je ozdobou stezky Jeana de Carro
První díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Karlových Varů k jedné z nejstarších vil, kterou nechal postavit baron von Lützow. Díky němu město zdobí nejen ona.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.