Chebskou vilu v Májové ulici si nechal postavit obchodník a majitel realit Anton Schmieger
V blízkosti historického centra Chebu stojí už od roku 1887 nepřehlédnutelná jednopatrová vila. Navrhl jí architekt z nedalekých Františkových Lázní Gustav Wiedermann pro jednoho velmi váženého chebského obchodníka.
Vila byla vybudována v roce 1887 a navrhl jí františkolázeňský stavitel Gustav Wiedermann - jeden z nejznámějších architektů, autor celé řady významných staveb jak v Chebu (například budovy Městské spořitelny na náměstí nebo Obchodní a živnostenské komory), tak ve Františkových Lázních (Císařské lázně nebo pravoslavný kostel svaté Olgy).
Jednopatrová budova v novorenesančním stylu obdélníkového půdorysu. Původně se do vily vstupovalo ze dvora. K vile náležela i hospodářská budova, kde nechyběla kočárovna a koňská stáj. Nejzdobnější je střední rizalit se zapuštěnou lodžií. Původní nástěnná malba nad okny zobrazovala bohyni Flóru, nedochovala se, byla proto nahrazená malbou ženských postav uprostřed rozkvetlé louky.
Majitel vily Anton Schmieger pocházel z Horního Slavkova, oženil se s dcerou chebského řezníka Franziskou Voglovou. V době výstavby vily působil jako sládek a byl majitelem několika realit.
Už v roce 1895 odchází Schmieger do nedalekého Svatého Kříže, kde o osm let později umírá. Vilu zdědila jeho jediná dcera Margaretha, proto se vile říká Margarethenvilla. V roce 1928 kupuje vilu Rudolf Bruno Seidl, provozovatel chebského kina Apollo.
V roce 1945 mu byla vila znárodněna, v šedesátých letech v ní byla umístěná mateřská školka a od roku 2000 zdravotnické zařízení. Původní interiér vily se bohužel nedochoval.
Související
-
Vila Karla Kreuzingera v Chebu bývala plná skleníků. Dnes v ní sídlí Sova
Vilu továrníka Karla Kreuzingera najdete stranou od rušného centra v Goethově ulici. Kdysi bývala plná skalniček a skleníků, dnes v ní sídlí Dům dětí a mládeže.
-
Kamenná vila Ferdinanda Herglotze je nejpozoruhodnější stavbou vilové čtvrti v Chebu
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás tentokrát zavedl do Chebu k vile z neomítaných kamenných kvádrů, pro kterou se vžil název Kamenná vila.
-
V mariánskolázeňské vile LIL pobýval rakouský císař i československý prezident
Knížecí vila je dnes v Mariánských Lázních více známá jako vila LIL. Název LIL je zkratka Lug ins Land, v překladu vyhlídka do krajiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.