Kamenná vila Ferdinanda Herglotze je nejpozoruhodnější stavbou vilové čtvrti v Chebu
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás tentokrát zavedl do Chebu. Vila z neomítaných kamenných kvádrů, pro kterou se vžil název Kamenná vila, stojí poblíž Městského divadla a je dílem jednoho z nejžádanějších chebských stavitelů.
Vila byla postavená v roce 1881 z neomítaných kamenných kvádrů, proto se pro ní vžil název Kamenná vila. Pro sebe a svou manželku ji nechal postavit chebský stavitel Ferdinand Herglotz. Narodil se jako nejmladší z pěti sourozenců do rodiny městského správce staveb Wenzla Herglotze. Sám Ferdinand patřil k vůbec nejžádanějším stavitelům tehdejší společenské elity v Chebu.
V roce 1870 se velice výhodně oženil s dědičkou několika realit Marií Noltschovou a koupil pozemek na Divadelním náměstí, aby si zde postavil vlastní vilu – již zmiňovanou Kamennou vilu v novogotickém stylu.
Gotický styl je patrný především na oknech v prvním patře a podkroví vily nebo také u lodžie s dekorativními lomenými oblouky. Kolem vily nechal Ferdinand postavit i stylový plot se žulovými sloupky ve tvaru gotických opěráků. Vila je postavená pod vlivem tzv. nového norimberského stylu.
Současnost
Na konci roku 1892 nečekaně Ferdinand Herglotz zemřel ve věku pouhých 47 let. Manželka Marie o rok později vilu prodala majiteli továrny na vlněné zboží Richardu Schmerlerovi. O několik let později se do vily nastěhovaly učitelky hudby Klara a Luisa Utschikovi, jejich rodině vila patřila až do roku 1946. Dnes je objekt v soukromém vlastnictví.
Související
-
V blízkosti historického centra Aše najdete vilu významného mecenáše Gustava Geipela
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Aše na Chebsku k vile nejvýznamnějšího ašského podnikatele a mecenáše Gustava Geipela.
-
Vila Kastrup by bez úspěchu známé chebské továrny nebyla. První majitelé si ji ale příliš neužili
Za vysokým plotem, téměř ve středu města Chebu, stojí vila známá jako vila Kastrup. Honosná vila by zde jistě nestála, nebýt úspěchu vyhlášené chebské továrny.
-
Vilu Bayer si navrhnul sám majitel, potomek slavné rodiny výrobců lázeňských oplatek
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Karlových Varů k vile Bayer. Tu si postavil známý architekt, který pocházel z rodiny výrobců lázeňských oplatek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.