Vila Karla Kreuzingera v Chebu bývala plná skleníků. Dnes v ní sídlí Sova
Vilu továrníka Karla Kreuzingera najdete stranou od rušného centra v Goethově ulici. Kdysi bývala plná skalniček a skleníků, dnes v ní sídlí Dům dětí a mládeže.
Ve vilové čtvrti na konci Chebu stojí prostorná patrová budova s krásným výhledem na řeku Ohři s velkou zahradou. V roce 1908 ji nechala postavit rodina továrníka Karla Kreuzingera. Vila byla postavena jako vůbec první v této čtvrti stranou od rušného centra a patří k nejvýraznějším stavbám předválečného Chebu.
Otec Karla Kreuzingera byl chebský řezník, jeho prvorozený syn Dominik byl spolumajitelem nejstarší chebské strojírny. Po jeho smrti se vedení podniku ujal mladší bratr Karl, který podnikání rozšířil i o svářecí a montážní dílny.
Finančně zabezpečený Karl Kreuzinger si tak později mohl dovolit finančně podporovat zálibu svého syna Kurta, který pěstoval a vlastnil vzácnou sbírku kaktusů. Skleníky vedle vily se proto zaplnily kaktusy, které si přivezl až z Jižní Ameriky.
Současnost
Po druhé světové válce byla rodina Kreuzingerů odsunuta a její majetek znárodněn. Později se do vily nastěhoval Okresní dům pionýrů a mládeže. Dnes zde sídlí Dům dětí a mládeže Sova.
Související
-
Vilu Bayer si navrhnul sám majitel, potomek slavné rodiny výrobců lázeňských oplatek
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Karlových Varů k vile Bayer. Tu si postavil známý architekt, který pocházel z rodiny výrobců lázeňských oplatek.
-
Vila Kastrup by bez úspěchu známé chebské továrny nebyla. První majitelé si ji ale příliš neužili
Za vysokým plotem, téměř ve středu města Chebu, stojí vila známá jako vila Kastrup. Honosná vila by zde jistě nestála, nebýt úspěchu vyhlášené chebské továrny.
-
V blízkosti historického centra Aše najdete vilu významného mecenáše Gustava Geipela
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Aše na Chebsku k vile nejvýznamnějšího ašského podnikatele a mecenáše Gustava Geipela.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.