Vila Kastrup by bez úspěchu známé chebské továrny nebyla. První majitelé si ji ale příliš neužili

Za vysokým plotem, téměř ve středu města Chebu, stojí vila známá jako vila Kastrup. Honosná vila by zde jistě nestála, nebýt úspěchu vyhlášené chebské továrny na výrobu jízdních kol, slavné Esky.

Honosnou stavbu si nechala postavit rodina Heinricha Kastrupa, který se ze skromných poměrů vypracoval na technického ředitele továrny na výrobu jízdních kol Premier-Werke v Norimberku. V roce 1891 vyslalo vedení této továrny Heinricha do Chebu, aby zde zřídil pobočku. Ten se nakonec v roce 1911 osamostatnil a založil v Chebu vlastní podnik na výrobu kol zvaný Elite. Továrna se později stala největším výrobcem jízdních kol v Československu.

Dílo sokolovského architekta

Heinrich zemřel 30. prosince 1929 na zápal plic. Po jeho smrti nechala vilu postavit druhá manželka Anna Emilie Kastrupová pro svou dceru Annelies Marii, která jako jediná pocházela z tohoto manželství. Vila v Hradební ulici pochází z roku 1938 a je dílem sokolovského architekta Heinricha Scherrera.

Už na první pohled působí velmi luxusně, nechyběla v ní tělocvična, hudební salonek, zimní zahrada a vinotéka. Rodinu Heinricha Kastrupa postihl stejný osud, jako většinu chebských Němců s nástupem Hitlera k moci.

Současnost

Po válce byla vila znárodněna a v roce 1949 připadla České zbrojovce, n.p. Strakonice. V objektu se později nacházela také mateřská školka, dnes vilu vlastní soukromí majitelé.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio

Související