Fuchsova vila v Kraslicích patřila významnému továrníkovi z rodiny známých textilních podnikatelů
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Kraslic. Právě tam stojí vila, kterou nechal postavit Wilhelm Fuchs – významný kraslický továrník. Ten patřil do rodiny známých textilních podnikatelů.
Kraslice patřily na přelomu 19. a 20. století mezi nejdůležitější průmyslová města u nás. Kromě hudebních nástrojů se zde vyráběly dětské hračky a také textilní výrobky.
Město bylo v té době plné továren, dílen a obchodů a svá honosná sídla si ve městě budovali i bohatí továrníci. To je případ i krásné secesní vily v Dukelské ulici.
Postavit si jí nechal Wilhelm Fuchs – významný kraslický továrník, patřil do rodiny známých textilních podnikatelů, jeho otec Johann zavedl v Kraslicích v roce 1862 první vyšívací stroj.
Vila pochází z roku 1904
Jedná se o secesní budovu ve stylu cottage. Architekt Otto Steinl původem z Teplic, v Kraslicích postavil i vilu průmyslníka Antona Richarda Breinla. Navrhl i budovu spořitelny v Karlových Varech a spořitelnu v Trnovanech.
Interiéru vily vévodí centrální schodišťová hala, kterou osvětluje rozměrné zdobené okno. Reprezentativní prostory jsou umístěné převážně v přízemí kolem haly: salónky, jídelna, nacházela se tam i pracovna továrníka Fuchse.
V některých místnostech se dochovala řada původních prvků: kachlová kamna, dřevěné obložení stěn a zdobené štukové stropy. Do patra vede dřevěné schodiště s vyřezávaným zábradlím se secesním dekorem.
Po smrti Wilhelma Fuchse vilu získala další továrnická rodina – Kreyovi, kterým patřila barvírna a bělírna v Kraslicích. Po znárodnění zde sídlil národní výbor a mateřská školka. V roce 2003 prošla vila rekonstrukcí a nachází se v ní městská knihovna.
Související
-
Becherovu vilu nechal postavit vnuk zakladatele slavného likéru, sídlilo v ní gestapo i pionýři
Rodina Becherů patřila po staletí k předním karlovarským rodům a jejich sídlo tak najdeme v luxusní vilové čtvrti Westend, v dnešní ulici Krále Jiřího.
-
Karlovarskou vilu Lützow nechal postavit štědrý mecenáš. Dodnes je ozdobou stezky Jeana de Carro
První díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Karlových Varů k jedné z nejstarších vil, kterou nechal postavit baron von Lützow. Díky němu město zdobí nejen ona.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka