V blízkosti historického centra Aše najdete vilu významného mecenáše Gustava Geipela
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Aše na Chebsku k vile nejvýznamnějšího ašského podnikatele a mecenáše Gustava Geipela.
Od 70. let 19. století zažívalo město Aš svůj největší rozmach, a to především díky rychlému rozvoji textilního průmyslu. Ve městě vznikaly nové čtvrti a ulice, řada reprezentativních budov a luxusních vil ašských továrníků.
Jednou z nich je i vila z roku 1888 stojící v blízkosti historického centra Aše, kterou navrhli zdejší architekti Johann Köhler a Josef Pschera. Nechal si ji postavit Gustav Geipel, významný textilní továrník. Narodil se v Aši v roce 1853 do rodiny, která vlastnila nejdůležitější textilní podnik.
Geipel byl velký patriot a mecenáš, zasloužil se o moderní rozvoj Aše, působil v městské radě, prosazoval rozšíření starých ulic, většinu z nich nechal na své náklady i vydláždit, zasloužil se také o vybudování městských parků, podporoval školství a ze svých peněz dotoval město.
Budova se nese v romantizujícím historismu. Patrné jsou na ni prvky lidové architektury, jako například dřevěný štít nebo balkon. Její reprezentativní prostory se nacházely v přízemí, kde je dodnes zachován dřevěný bohatě vyřezávaný strop.
Současnost
Po smrti Gustava Geipla vlastnila vilu další podnikatelská rodina Fischerů, naposledy zde byla umístěná policejní stanice. V současné době je vila ve vlastnictví státu a opuštěná.
Související
-
Vila Kastrup by bez úspěchu známé chebské továrny nebyla. První majitelé si ji ale příliš neužili
Za vysokým plotem, téměř ve středu města Chebu, stojí vila známá jako vila Kastrup. Honosná vila by zde jistě nestála, nebýt úspěchu vyhlášené chebské továrny.
-
Fuchsova vila v Kraslicích patřila významnému továrníkovi z rodiny známých textilních podnikatelů
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Kraslic. Právě tam stojí vila, kterou nechal postavit Wilhelm Fuchs – významný kraslický továrník.
-
Vilu Bayer si navrhnul sám majitel, potomek slavné rodiny výrobců lázeňských oplatek
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Karlových Varů k vile Bayer. Tu si postavil známý architekt, který pocházel z rodiny výrobců lázeňských oplatek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.