V blízkosti historického centra Aše najdete vilu významného mecenáše Gustava Geipela
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Aše na Chebsku k vile nejvýznamnějšího ašského podnikatele a mecenáše Gustava Geipela.
Od 70. let 19. století zažívalo město Aš svůj největší rozmach, a to především díky rychlému rozvoji textilního průmyslu. Ve městě vznikaly nové čtvrti a ulice, řada reprezentativních budov a luxusních vil ašských továrníků.
Jednou z nich je i vila z roku 1888 stojící v blízkosti historického centra Aše, kterou navrhli zdejší architekti Johann Köhler a Josef Pschera. Nechal si ji postavit Gustav Geipel, významný textilní továrník. Narodil se v Aši v roce 1853 do rodiny, která vlastnila nejdůležitější textilní podnik.
Geipel byl velký patriot a mecenáš, zasloužil se o moderní rozvoj Aše, působil v městské radě, prosazoval rozšíření starých ulic, většinu z nich nechal na své náklady i vydláždit, zasloužil se také o vybudování městských parků, podporoval školství a ze svých peněz dotoval město.
Budova se nese v romantizujícím historismu. Patrné jsou na ni prvky lidové architektury, jako například dřevěný štít nebo balkon. Její reprezentativní prostory se nacházely v přízemí, kde je dodnes zachován dřevěný bohatě vyřezávaný strop.
Současnost
Po smrti Gustava Geipla vlastnila vilu další podnikatelská rodina Fischerů, naposledy zde byla umístěná policejní stanice. V současné době je vila ve vlastnictví státu a opuštěná.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.