V honosné vile v Královském Poříčí vyrostl německý vicekancléř a ministr dopravy

Hledat vily s příběhem jsme se vydali i do Královského Poříčí. V malé obci na Sokolovsku si zámožná rodina uhlobaronů nechala postavit nejen své honosné sídlo. Pro děti horníků zřídila vůbec první školku v tehdejším Rakousku-Uhersku.

V oblasti kolem Královského Poříčí se kolem roku 1860 začalo těžit hnědé uhlí. Byla zde založena těžařská společnost Britannia, jejímž řízením byl pověřen Bernhard Seebohm. Pro své zaměstnance nechala společnost později postavit obytné domy, byla zde otevřena podniková konzumní prodejna a první mateřská školka u nás.

Ve vile dnes sídlí obecní úřad

Po smrti Bernharda Seebohma v roce 1907 přebral řízení firmy v Královském Poříčí jeho mladší syn Kurt, který pro svou rodinu nechal postavit honosnou vilu. Velká, jednopatrová budova s mansardovou střechou, ze které uprostřed vystupuje malá věžička s ochozem, připomíná malý zámek. Objekt byl postaven v roce 1910, jeho architekt je neznámý.

V listopadu 1945 byl bývalý ředitel a majitel vily Kurt Seebohm odsunut do Německa, kde brzy na to zemřel. Jeho syn, který ve vile vyrostl, Hans-Christoph Seebohm se posléze stal ministrem dopravy ve Spolkové republice Německo a dokonce byl nejdéle působícím ministrem SRN.

Současnost

Původní interiér se podařilo částečně dochovat. Je zde krb s motivem ptáků a květin, mimo jiné i rodový erb Seebohmů s heslem „Noli me tangere“ (Nedotýkej se mne). V původní jídelně rodiny Seebohmů se dnes nachází obřadní síň. V zahradě kolem vily byl rybník s malým vodopádem a altánek.

V současné době je vila majetkem obce Královské Poříčí, v přízemí se nachází městská knihovna, v prvním patře sídlí obecní úřad, v podkroví jsou byty.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio

Související