V honosné vile v Královském Poříčí vyrostl německý vicekancléř a ministr dopravy
Hledat vily s příběhem jsme se vydali i do Královského Poříčí. V malé obci na Sokolovsku si zámožná rodina uhlobaronů nechala postavit nejen své honosné sídlo. Pro děti horníků zřídila vůbec první školku v tehdejším Rakousku-Uhersku.
V oblasti kolem Královského Poříčí se kolem roku 1860 začalo těžit hnědé uhlí. Byla zde založena těžařská společnost Britannia, jejímž řízením byl pověřen Bernhard Seebohm. Pro své zaměstnance nechala společnost později postavit obytné domy, byla zde otevřena podniková konzumní prodejna a první mateřská školka u nás.
Po smrti Bernharda Seebohma v roce 1907 přebral řízení firmy v Královském Poříčí jeho mladší syn Kurt, který pro svou rodinu nechal postavit honosnou vilu. Velká, jednopatrová budova s mansardovou střechou, ze které uprostřed vystupuje malá věžička s ochozem, připomíná malý zámek. Objekt byl postaven v roce 1910, jeho architekt je neznámý.
V listopadu 1945 byl bývalý ředitel a majitel vily Kurt Seebohm odsunut do Německa, kde brzy na to zemřel. Jeho syn, který ve vile vyrostl, Hans-Christoph Seebohm se posléze stal ministrem dopravy ve Spolkové republice Německo a dokonce byl nejdéle působícím ministrem SRN.
Současnost
Původní interiér se podařilo částečně dochovat. Je zde krb s motivem ptáků a květin, mimo jiné i rodový erb Seebohmů s heslem „Noli me tangere“ (Nedotýkej se mne). V původní jídelně rodiny Seebohmů se dnes nachází obřadní síň. V zahradě kolem vily byl rybník s malým vodopádem a altánek.
V současné době je vila majetkem obce Královské Poříčí, v přízemí se nachází městská knihovna, v prvním patře sídlí obecní úřad, v podkroví jsou byty.
Související
-
Zenkerova vila v Abertamech je pokladem moderní architektury. Patřila významným továrníkům
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Abertam na Karlovarsku, kde najdete prvorepublikovou vilu majitele továrny na výrobu rukavic.
-
Mattoniho vila v Kyselce sloužila i jako dětská léčebna, od té doby chátrala
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Kyselky na Karlovarsku, a to k vile Mattoni. Ta vznikla přestavbou bývalého Lázeňského domu.
-
Karlovarskou vilu Lützow nechal postavit štědrý mecenáš. Dodnes je ozdobou stezky Jeana de Carro
První díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Karlových Varů k jedné z nejstarších vil, kterou nechal postavit baron von Lützow. Díky němu město zdobí nejen ona.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.