Pro podmanivý sýr Adam ze Statku Bor ZEOS se zákazníci vracejí opakovaně

Statek Bor ZEOS na Karlovarsku vyrábí plnotučný sýr Adam. Natáčela Dana Jelínková
Statek Bor ZEOS na Karlovarsku se více než 30 let věnuje zemědělství a zpracování vlastního mléka. Mezi jejich nejlahodnější produkty patří ručně vyráběný sýr Adam, který letos obdržel ocenění v soutěži Regionální potravina Karlovarského kraje v kategorii Sýry včetně tvarohu.
Sýr Adam je výsledkem více než 13 let zkušeností a precizní práce. Původně vznikl jako nízkotučný, ale postupně se vyvinul na plnotučný zrající produkt. Vyrábí se v malé mlékárně, kde každý krok probíhá ručně. Mléko se nejprve pasteruje a poté se přidají speciální kultury. Připravený sýr se uloží do forem a zrajícího boxu, přičemž během zrání je pravidelně omýván a pečlivě sledován.
Klíčem k výjimečné chuti přispívá především kvalitní domácí mléko. Důležité je také precizní dávkování soli, která ovlivňuje chuť i vzhled finálního výrobku. Sýr Adam se vyznačuje jemnou máslovo-smetanovou chutí, pro niž si získal srdce mnoha zákazníků.
Související
-
Během covidu začala pěstovat bylinky, dnes je držitelkou ocenění Regionální potravina
Vše začalo během covidu, kdy Olga Novak z Karlových Varů začala doma pěstovat mikrobylinky. Dnes je dodává po celém kraji a její hrášek získal titul Regionální potravina.
-
Chléb Farmář Lenky Bezděkové je vítězem v kategorii pekařských výrobků
Chléb Farmář Lenky Bezděkové se stal vítězem v kategorii pekařských výrobků, včetně těstovin. Jeho unikátní semínková receptura se zrodila díky pokusům a omylům.
-
Prémiový světlý ležák Dukát 12 z pivovaru Rudohor je chloubou Krušných hor
Pivovar Rudohor z Dolního Žďáru se pyšní oceněním Regionální potravina Karlovarského kraje za svůj prémiový světlý ležák Dukát 12. Výjimečnost piva spočívá v receptuře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.