Neměl žádné potomky, přesto v jeho vile v Kraslicích vyrostlo několik tisíc dětí

V Kraslicích na Sokolovsku najdete vilu majitele největší továrny na dětské hudební hračky. Honosnou budovu Antona Richarda Breinla najdete v ulici Lipová cesta.

Breinlova vila je půvabná secesní a výjimečně zachovalá stavba v klidné vilové čtvrti v blízkosti lesa na okraji Kraslic na Sokolovsku. V roce 1903 si jí nechal postavit jeden z nejbohatších kraslických továrníků. Vila byla projektem architekta Otto Steinla.

Budova je situovaná v rozlehlé zahradě, základní půdorys vily rozšiřuje kruhová věž. Celá stavba je doplněna řadou arkýřů, lodžií, teras a balkónů. Ve vile se také dochovala řada původních prvků, které dokládají společenskou úroveň majitele, jako například okenní a dveřní výplně s malovanými skly nebo vyřezávané zábradlí.

Anton Breinl byl rodák z Kynšperku nad Ohří, v roce 1875 založil v Kraslicích továrnu na výrobu dětských hudebních hraček. Továrna se úspěšně rozrůstala a z Breinla se stal jeden z nejbohatších podnikatelů v Kraslicích. V době vzniku jeho vily byla jeho továrna jednou z největších svého druhu ve střední Evropě.

Současnost

Přestože vlastní potomky nikdy neměl, dětí ve vile vyrostlo několik tisíc.  Zemřel v roce 1928, vila připadla jeho manželce Anně. Po její smrti vlastnilo objekt několik majitelů. V roce 1950 ho získal stát a od té doby tam funguje mateřská školka.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová