Nejvýznamnější stavbou architekta Ungera je vila v Sokolově. Postavil ji pro své rodiče

V seriálu Slavné vily s příběhem jsme se opět vypravili do Sokolova, tentokrát k vile Unger. Pro své rodiče ji nechal postavit nejmladší žák a poslední spolupracovník Adolfa Loose.

Kurt Unger se narodil v roce 1907 v Sokolově, vystudoval architekturu v Praze, během druhé světové války sloužil v britské armádě, vyučoval architekturu v Haifě v Izraeli. Byl také nejmladším žákem a také posledním spolupracovníkem významného architekta Adolfa Loose.

V roce 1930 se potkali u Kurtova strýce Leopolda Eisnera v Plzni, když Loos přestavoval Eisnerovi byt. Při přestavbě Unger Loosovi asistoval. Už jako asistent mu pomáhal s přestavbou jídelny v hotelu Esplanade v Karlových Varech.

Vchodové dveře z Vrchlického ulice jsou jedním z mála původních dochovaných prvků

Ungerovu nejvýznamnější stavbu u nás najdeme ve Vrchlického ulici v Sokolově. Při její stavbě použil takzvaný Raumplan (půdorys s různými výškovými úrovněmi místností) svého učitele Adolfa Loose. Zároveň využil i zajímavé polohy domu hned vedle zámeckého parku.

Vilu postavil pro své rodiče Ludwiga a Ludmilu Ungerovi. Ti ve vile ale strávili pouhé tři roky, poté odešli do Prahy, odkud byli v červnu 1942 deportováni do Terezína. Tam o několik měsíců později zemřel Ludwig Unger. Jeho žena Ludmila Ungerová pak zemřela v březnu 1944 v Osvětimi.

Současnost

Po skončení druhé světové války připadla vila státu a využívaly ji různé instituce, například i projekční kancelář Státních statků. Dnes patří soukromým majitelům, kteří ji zrenovovali. Nechali vyměnit původní okna a dům byl zateplen. Stále je ale možné vidět některé původní prvky, jako například vstupní dveře.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.