Několik let věnoval Karlovým Varům, zemřel v Osvětimi. Příběh Rudolfa Welse připomíná David Vaughan
Rudolf Wels byl prvorepublikový architekt, který mimo jiné tvořil také v Karlových Varech a Sokolově. On a téměř celá jeho rodina ale za druhé světové války nalezli smrt v koncentračním táboře Osvětim. Jeho příběh však žije dál.
Architekt Rudolf Wels se narodil 28. dubna 1882 v Oseku na Rokycansku. Několik let svého života věnoval Karlovým Varům, kde postavil budovu nemocniční pojišťovny na náměstí Milady Horákové (dnes poliklinika), nové objekty firmy Moser, lázeňský dům Bellevue nebo budovu Lázní VI. V Sokolově zase navrhl Hornický dům. Také byl návrhářem skla Moser.
Zemřel ve věku 61 let. On, ani většina jeho rodiny se nevrátili z Osvětimi. Přežil pouze syn Tomáš, který uprchl do Anglie. Příběh rodiny pro něj ale znamenal velké trauma, do rodinných archivů proto nahlédl až jeho syn Collin.
Příběh rodiny objevil v Praze britský novinář a spisovatel David Vaughan. Aby seznámil širokou veřejnost s pozůstalostmi, které se po rodině Welsových dochovaly, připravil výstavu s názvem Není noci tak tmavé.
Jak moc člověka dokáže ovlivnit minulost a co všechno příběh rodiny Welsových provází? Nejen to si poslechněte v rozhovoru s Davidem!
Související
-
Seznamte se prosím. Výstava v karlovarské poliklinice představuje architekta Rudolfa Welse
Přízemí karlovarské polikliniky na náměstí Dr. Milady Horákové oživil výstavní prostor. Návštěvníkům představuje práci architekta Rudolfa Welse.
-
Výstava Není noci tak tmavé představuje příběh rodiny židovského architekta Rudolfa Welse
Pražská Winternitzova hostí do 29. listopadu výstavu o rodině židovského architekta Rudolfa Welse. Její příběh se dlouhá léta skrýval v krabici zavřené ve skříni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.