Mezi méně známá díla Rudolfa Welse patří nadčasová vila v sokolovské Jiráskově ulici
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Jiráskovy ulice v Sokolově, a to k vile Rudolfa Koldta. Nechal si ji navrhnout od významného českého architekta Rudolfa Welse.
Rudolf Koldt byl ředitel přádelny v Nádražní ulici v Sokolově. V roce 1926 si se svou manželkou Resi nechal postavit moderní vilu v Jiráskově ulici. Jejím architektem se stal uznávaný Rudolf Wels. Stavba byla dokončena v srpnu 1927. O dalších osudech původních majitelů nám není nic známo.
Zato právě architekt vily, Rudolf Wels, patří k zajímavým osobnostem. Mezi jeho nejznámější stavby totiž patří Hornický dům v Sokolově, budova dnešní polikliniky na náměstí Milady Horákové v Karlových Varech nebo karlovarský lázeňský dům Bellevue.
Významný architekt působil i ve sklárně Moser, kde navrhoval nápojové soupravy a vázy s výtvarnými dekory. Podílel se také na filmu Voskovce a Wericha Hej rup!
Ve třicátých letech se přestěhoval do Prahy, v roce 1942 byl s manželkou Idou a mladším synem Martinem deportován do Terezína a potom do koncentračního tábora v Osvětimi, odkud se už nikdo z rodiny nevrátil.
Současnost
Vstup do vily je ze strany odvrácené k ulici, přízemí a první patro jsou půdorysně totožné. Původně byla okna v přízemí opatřená okenicemi a střecha byla eternitová. Z původního interiéru se ve vile zachovala kachlová kamna v jednotlivých místnostech a původní zábradlí na hlavním schodišti.
Vila patří soukromým majitelům, kteří ji zrenovovali. Například u plastových oken ale zachovali původní členění. Současní majitelé oceňují moderní řešení stavby, vila postavená před téměř sto lety totiž plně vyhovuje bydlení i v dnešní době.
Související
-
Několik let věnoval Karlovým Varům, zemřel v Osvětimi. Příběh Rudolfa Welse připomíná David Vaughan
Britský novinář žijící v Čechách David Vaughan se věnuje příběhu architekta Rudolfa Welse. Aby s ním seznámil i veřejnost připravil výstavu s názvem Není noci tak tmavé.
-
Ředitelská vila v Sokolově prošla od války několika necitlivými zásahy. V současné době chátrá
Další díl seriálu Slavné vily s příběhem nás zavedl do Sokolova, a to k vile prvního ředitele místních Chemických závodů. Nachází se v ulici Karla Havlíčka Borovského.
-
Neměl žádné potomky, přesto v jeho vile v Kraslicích vyrostlo několik tisíc dětí
V Kraslicích na Sokolovsku najdete vilu majitele největší továrny na dětské hudební hračky. Honosnou budovu Antona Richarda Breinla najdete v ulici Lipová cesta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.