Tokáň z vepřového masa. Pilíř maďarské kuchyně
Tokáň tvoří jeden ze základních pilířů maďarské kuchyně, vedle paprikáše, guláše a perkeltu. Tokáň se upravuje podobně jako guláš, maso se ale krájí na nudličky přes vlákna. Použitím různého koření, smetany, hub, vína nebo protlaku z rajčat, můžeme dosáhnout nejrozmanitějších obměn.
- 600 g vepřového masa z plece
- 2 cibule, 2 papriky
- 100 g rajčatového protlaku
- 1 stroužek česneku
- 70 g slaniny
- 1 lžička mleté sladké papriky
- 1 lžíce polohrubé mouky
- mletý pepř, sůl
- vývar
- 1 lžíce sádla
- 200 ml smetany
Maso otřeme vlhkou utěrkou a nakrájíme na nudličky. Slaninu nakrájíme na drobné kostičky a rozškvaříme. Přidáme maso a prudce opečeme.
Následně přidáme sádlo, najemno nakrájenou cibuli, mletou papriku, mouku, opepříme a osolíme. Promícháme a krátce zasmažíme. Pak podlijeme vývarem a pod poklicí dusíme.
K téměř měkkému masu přidáme očištěné a na nudličky nakrájené papriky, plátky česneku a rajčatový protlak, dusíme doměkka. Na závěr zalijeme pokrm smetanou a velmi krátce povaříme.
Příloha: těstoviny, vařené brambory, noky apod.
Miroslava Kuntzmannová
Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.