Vytyčit vždycky s krátkým!

3. květen 2021

Každý z nás ví, že čeština má samohlásky dlouhé a krátké, ale ve výslovnosti i v pravopise se nás mohou zmocnit pochyby o délce samohlásky i v českých slovech. Dnes bychom se zastavili u slova vytyčit, v němž se frekventovaně chybuje.

Slovo vytyčit souvisí se slovem tyč, původní význam je stanovit trasu pomocí tyčí, přeneseně stanovit cestu nebo cíl. Shodně se slovem tyč, pak vyslovujeme a také zapisujeme sloveso krátce: vytyčit.

Vliv snad může mít starší forma slovesa, kterou uvádí ještě Slovník spisovného jazyka českého. Dříve sloveso existovalo v obou podobách - vytyčit i vytýčit, ale už zmiňovaný slovník uvádí u podoby vytýčit, že se jedná o slovo zastaralé. Slovní spisovné češtiny pak tuto podobu v poslední třetině dvacátého století neuvádí vůbec.

Dnes sloveso ožívá hlavně v mediální sféře a v jazyce politiky. To dokládá také Český národní korpus, ve kterém najdeme obě podoby, ale významně frekventovanější je náležitá výslovnostní i pravopisná podoba.

autoři: Vladimír Šťovíček , Helena Chýlová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.