Vytyčit vždycky s krátkým!

3. květen 2021

Každý z nás ví, že čeština má samohlásky dlouhé a krátké, ale ve výslovnosti i v pravopise se nás mohou zmocnit pochyby o délce samohlásky i v českých slovech. Dnes bychom se zastavili u slova vytyčit, v němž se frekventovaně chybuje.

Slovo vytyčit souvisí se slovem tyč, původní význam je stanovit trasu pomocí tyčí, přeneseně stanovit cestu nebo cíl. Shodně se slovem tyč, pak vyslovujeme a také zapisujeme sloveso krátce: vytyčit.

Vliv snad může mít starší forma slovesa, kterou uvádí ještě Slovník spisovného jazyka českého. Dříve sloveso existovalo v obou podobách - vytyčit i vytýčit, ale už zmiňovaný slovník uvádí u podoby vytýčit, že se jedná o slovo zastaralé. Slovní spisovné češtiny pak tuto podobu v poslední třetině dvacátého století neuvádí vůbec.

Dnes sloveso ožívá hlavně v mediální sféře a v jazyce politiky. To dokládá také Český národní korpus, ve kterém najdeme obě podoby, ale významně frekventovanější je náležitá výslovnostní i pravopisná podoba.

autoři: Vladimír Šťovíček , Helena Chýlová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.