V blízkosti Horního hradu najdete zapomenutý dům kostelníka

20. září 2022

Další díl seriálu o Zapomenutých domech představuje jeden z nejstarších domů v okolí Horního hradu na Karlovarsku. Pozoruhodná stavba se zajímavou historií se nachází ve svahu hornohradského arboreta a dodnes jí zdobí krásný kamenný portál.

Horní hrad, známý také jako Hauenštejn, najdete nedaleko obce Stráž nad Ohří na Karlovarsku. K obnovenému hradnímu areálu patří také přilehlé arboretum, kde můžete narazit na zajímavou romantickou ruinu.

Kdysi to byl dům s číslem popisným 2 a byl druhým nejstarším domem v okolí Horního hradu. Podle dochovaných záznamů v něm měl pobývat kostelník. Protože je ale dům zasazený mezi skleníky, předpokládá se, že kostelník se zároveň staral o zahrady Horního hradu.

Dům byl původně hrázděný, měl zděné přízemí a dřevěnou nástavbu. Dodnes se zde dochoval kamenný portál a klenba vedoucí až k podlaze, stavba je tak jedinečnou dochovanou ukázkou umu našich předků.

V části domku se nachází výstava trvalek, které si zasloužily být ve velkých květináčích.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...