Ve stínu Císařských lázní: Rašelinový pavilon v Karlových Varech je evropským unikátem

20. květen 2024

V těsném sousedství nově opravených Císařských lázní stojí nenápadná, ukrytá chátrající budova, která na první pohled vypadá jako běžný výměník. Tato skromná stavba, známá jako Rašelinový pavilon, však sehrála klíčovou roli v historii jednoho z nejvýznamnějších lázeňských komplexů v Evropě.

Rašelinový pavilon, nacházející se v Mariánskolázeňské ulici, je dodnes propojen s Císařskými lázněmi podzemní chodbou. Manažer návštěvnického centra Císařských lázní Miloš Bělohlávek redaktorce Janě Strejčkové prozradil, že pavilon vznikl v roce 1895 a sloužil primárně pro přípravu léčivé rašeliny, kterou byly zásobovány lázně.

V době svého vzniku vypadal Rašelinový pavilon jako malá továrna a byl technickým srdcem Císařských lázní, které nabízely více než sto koupelen. Každý den zde bylo obslouženo téměř dva tisíce osob, což svědčí o neuvěřitelné efektivitě a významu tohoto zařízení.

Nicméně, v 50. a 60. letech minulého století nastal zánik Rašelinového pavilonu v důsledku necitlivých stavebních úprav, které poškodily původní technologie. Od té doby se rašelina míchala přímo ve dvoře Císařských lázní, což vedlo k postupnému zapomnění tohoto, kdysi nepostradatelného, objektu.

Dnes je jedním z mála nezdemolovaných objektů svého druhu v Evropě, což z něj činí unikát. Podle Bělohlávka je oprava a další využití pavilonu zatím v nedohlednu. Objekt je provizorně zakryt plachtou s motivem, jak pavilon vypadal v době své největší slávy.

Dokud nebude rozhodnuto o jeho dalším osudu, zůstává Rašelinový pavilon zapomenutým svědkem bohaté historie a slávy Císařských lázní.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio

Související