Pozůstatky jednoho z nejstarších mlýnů v Evropě najdete na Karlovarsku

K pozůstatkům Petrova mlýna se vydala redaktorka Jana Strejčková
V dolní části Jáchymova na Karlovarsku, podél potoka Veseřice, kdysi stávalo několik mlýnů. Mezi nimi vynikal Petrův mlýn, známý také jako Schöfflův mlýn podle posledního majitele.
Mlýnské údolí, jak se tato oblast kdysi nazývala, bylo domovem několika mlýnů. Podle mapy Loketského kraje z roku 1715 se zde nacházelo šest objektů. Vedle Petrova mlýna to byly mlýn na barvy, Panský mlýn, Bretzův mlýn, Maderův mlýn, drátovna a dvě papírny.
Mnoho z těchto mlýnů mělo různé účely. Sloužily jako obilné mlýny pro zásobování moukou, ale také jako mlýny na zpracování rudy. V této oblasti se také nacházely provozy, kde se tavila ruda a dále upravovala. O činnosti svědčí nálezy strusky, torza mlýnských kamenů i zpracovatelské polotovary.
Petrův mlýn byl nejproduktivnějším z celého okolí. Podle dendrochronologického průzkumu byl jeho vznik datován do roku 1532. Kromě mlynářských aktivit sloužil i k vaření piva a měl vlastní pilu.
Po druhé světové válce byl mlýn přestavěn na sklad léků a později na továrnu na zpracování plastů. Dnes z budovy zbylo pouze torzo. Podle historika Vladimíra Kříže může pozůstatky jednoho z nejstarších mlýnů zachránit pouze silný investor, který by v areálu zřídil například muzeum mlýnů.
Související
-
Němý svědek velké slávy: Areál světoznámé rukavičkárny v Abertamech už roky chátrá
Kdysi prosperující podnik, dnes zchátralý areál plný nepořádku a rozpadajících se budov. Bývalá rukavičkárna v Abertamech přitom proslavila malou obec po celém světě.
-
Dům U tří mouřenínů: Od katastrofy po oblíbené útočiště básníka Goetha
Dům cínařů, odkud se rozšířil ničivý požár, později místo, kde s oblibou pobýval básník Goethe. Nahlédněte s námi pod pokličku historie domu U tří mouřenínů.
-
Budova bývalé fary v Jindřichovicích pochází ze 17. století, jejím unikátem je valounová dlažba
Karlovarský kraj skrývá mnoho historických pokladů. Mezi ně patří i budova bývalé fary v Jindřichovicích, která se nachází v blízkosti kostela svatého Martina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka