Gazpacho - studená polévka ze španělské kuchyně
podle Mirky Kuntzmannové.
Suroviny:
- 5 dobře vyzrálých rajčat
- 70 g rajčatového protlaku
- 1 cibule
- 2 – 3 stroužky česneku
- oblíbené bylinky (bazalka, petrželka, tymián, ..)
- 2 lžíce vinného octa
- 3 lžíce panenského olivového oleje
- mletý pepř, sůl
- 2 krajíčky bílého toustového chleba na zahuštění
- rajčatová šťáva nebo voda na zředění
- chlebové krutony
- 2 masité různobarevné papriky
- 1 salátová okurka, event. i trochu kořenové zeleniny
Postup:
Oloupanou cibuli a česnek nahrubo nakrájíme, rajčata krátce spaříme, oloupeme, odstraníme z nich zrníčka a také je nakrájíme. Přidáme rajčatový protlak, očištěné bylinky, vinný ocet, olej a vše dohladka rozmixujeme.
Podle chuti osolíme, opepříme, můžeme přidat také pálivou papriku a znovu promixujeme, aby vznikla hladká polévka. Podle požadavku polévku buď naředíme rajčatovou šťávou či vodou nebo naopak zahustíme bílým toastovým chlebem, ale v obou případech ještě jednou krátce promixujeme. Necháme dobře vychladit.
Polévku gazpacho podáváme studenou, dobře vychlazenou, posypanou chlebovými krutony a nakrájenými paprikami a salátovou okurkou, nebo i jinou zeleninou.
Krutony i zeleninu můžeme podávat zvlášť v misce. V některých oblastech se tato polévka podává též s plátky vařených vajec a šunky nebo s olivami.
Celková doba přípravy cca ½ hodiny
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.