Bývalý důl na Sokolovsku znečišťují turisté, denně jich tam zamíří až tisíce

Okolí bývalého cínového dolu Rolava v Přebuzi na Sokolovsku, který je součástí Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště, znečišťují turisté. I přes zákaz tam rozdělávají ohně a pohazují odpadky.

Na oblíbené místo v Krušných horách se proto zaměřili policisté i hasiči. Při přestupku proti zákonu o ochraně přírody hrozí pokuta až 100 tisíc korun.

Bývalý cínový důl a zajatecký tábor Sauersack z druhé světové války v posledních letech navštíví stovky až tisíce turistů denně. „Vzhledem k rušnému pohybu návštěvníků zde i přes zákaz dochází k častému rozdělávání ohňů kempujících turistů a také k nepořádku. Na místě je možné vidět několik čerstvých ohnišť. I přesto, že se jedná o krásný úsek přírody, se zde často povalují odpadky, PET lahve a další odpad, který zde zanechávají návštěvníci," uvedla krajská policejní mluvčí Zuzana Churaňová. Na neukázněné chování policisté zatím návštěvníky pouze upozorňují.

Zvýšený nepořádek od turistů v přírodní rezervaci zaznamenal také starosta Přebuzi Martin Bruoth. Město musí likvidovat odpad na vlastní náklady.

Místo hlídají také hasiči s termokamerou

Oblast kontrolují také hasiči. Místo prohlédli bezpilotními prostředky s termokamerou. V případě požáru jsou zde podle nich složité podmínky pro zásah a naopak vhodné podmínky pro vznik požáru velkého rozsahu.

„Zakládání ohňů v přírodě je všude problém. Výjimkou není ani oblast Rolavských vrchovišť, kde obzvlášť v okolí bývalého cínového dolu Sauersack množství návštěvníků prakticky celoročně zakládá táboráky. Z takto otevřeného ohně je pak velmi snadné přeskočení plamenů na okolní porost, což může mít za následek nekontrolovaný požár," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Ředitel Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Oldřich Volf dříve uvedl, že vysychající a těžko přístupná rezervace Rolavská vrchoviště patří mezi nejrizikovější oblasti v kraji. Hrozí zde masivní lesní požáry.

autoři: Monika Červená , Radim Jehlík | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související