Vila továrníka Arnolda Geipla patřila k nejmodernějším v Aši

30. srpen 2022

Další díl seriálu o Zapomenutých domech zavedl do Aše na Chebsku k rozlehlé vile v ulici Na Vrchu. Stavba se štíty obloženými tmavým dřevem byla v době svého vzniku jednou z nejmodernějších budov v Aši.

Poblíž Hlavní ulice v Aši na Chebsku stojí honosná budova, kterou si v letech 1925 – 1930 nechal postavit potomek jedné významné ašské továrnické rodiny Arnold Geipel. Architektem i stavbyvedoucím byl Emil Rösler z Plavna.

Stavba je moderního stylu s hlavním vchodem na severní straně. Štíty na třech stranách budovy jsou obložené tmavým dřevem s ozdobnými prvky. Na východní straně se původně nacházela nízká veranda, která byla po druhé světové válce vystavená do patra. Do severní části budovy byl také instalován nový výtah.

Kdysi velký pozemek tvořil spolu s Fischerovými zahradami a Geipel-parkem rozlehlou zelenou plochu.

Po druhé světové válce se zde nacházely byty. Později vila sloužila jako léčebna dlouhodobě nemocných. Později se stala soukromým majetkem firmy Carvac a střídavě zde sídlí různé firmy a lékařské ordinace.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.