Nejstarší lidovou stavbu v Čechách najdete na Karlovarsku, v budoucnu by se mohla otevřít veřejnosti

19. březen 2024

Seriál Zapomenuté domy pokračuje v odhalování historických pokladů v Karlovarském kraji. Tentokrát nás zavedl do malebného Komárova u Toužimi na Karlovarsku. Zde se nachází údajně nejstarší lidová stavba v Čechách, budova bývalé rychty a krčmy, jejíž sklepení sahá až do středověku.

Areál komárovské bývalé rychty se datuje do roku 1485 a skládá se z obytné budovy, stodoly a sýpky. Tato historická památka kdysi sloužila jako sídlo rychtáře a zároveň jako středověká krčma. Nachází se na návsi středověké vsi Komárov, což je součást Toužimi na Karlovarsku.

Podoba krčmy se v budově zachovala až do 60. let 20. století. V sedmdesátých letech přešel neobydlený areál do majetku státu a stal se součástí hospodaření státního statku. Opuštěné stavby postupně chátraly a mnohé byly dokonce demolovány.

Před více než 20 lety ale objekt zaujal milovníka historie Jiřího Schierla. Zakoupil zdemolovaný a chátrající areál s cílem jej zachránit. Tímto krokem se podařilo zachovat nejstarší stavbu lidové architektury v Čechách. Původně měl Jiří v plánu stavbu zrekonstruovat a užívat ji k bydlení. Od původního záměru ale upustil.

Společně s manželkou nyní plánuje tento významný historický objekt zpřístupnit veřejnosti. V budoucnu by se tak v domě číslo 12 mohla nacházet expozice přibližující historii objektu a někdejší významné středověké vsi Komárov.

Zájemci o historii a starou lidovou architekturu tak budou moci vstoupit do světa minulosti a prozkoumat jedinečnost této památky, která nám připomíná bohatou historii našeho kraje.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio