Nejstarší lidovou stavbu v Čechách najdete na Karlovarsku, v budoucnu by se mohla otevřít veřejnosti

K historickému areálu se vypravila Jana Strejčková s jeho majitelem. Poslechněte si reportáž
Seriál Zapomenuté domy pokračuje v odhalování historických pokladů v Karlovarském kraji. Tentokrát nás zavedl do malebného Komárova u Toužimi na Karlovarsku. Zde se nachází údajně nejstarší lidová stavba v Čechách, budova bývalé rychty a krčmy, jejíž sklepení sahá až do středověku.
Areál komárovské bývalé rychty se datuje do roku 1485 a skládá se z obytné budovy, stodoly a sýpky. Tato historická památka kdysi sloužila jako sídlo rychtáře a zároveň jako středověká krčma. Nachází se na návsi středověké vsi Komárov, což je součást Toužimi na Karlovarsku.
Podoba krčmy se v budově zachovala až do 60. let 20. století. V sedmdesátých letech přešel neobydlený areál do majetku státu a stal se součástí hospodaření státního statku. Opuštěné stavby postupně chátraly a mnohé byly dokonce demolovány.
Před více než 20 lety ale objekt zaujal milovníka historie Jiřího Schierla. Zakoupil zdemolovaný a chátrající areál s cílem jej zachránit. Tímto krokem se podařilo zachovat nejstarší stavbu lidové architektury v Čechách. Původně měl Jiří v plánu stavbu zrekonstruovat a užívat ji k bydlení. Od původního záměru ale upustil.
Společně s manželkou nyní plánuje tento významný historický objekt zpřístupnit veřejnosti. V budoucnu by se tak v domě číslo 12 mohla nacházet expozice přibližující historii objektu a někdejší významné středověké vsi Komárov.
Zájemci o historii a starou lidovou architekturu tak budou moci vstoupit do světa minulosti a prozkoumat jedinečnost této památky, která nám připomíná bohatou historii našeho kraje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.