Pozor na špatné předložkové vazby. Často pokazí smysl věty
V současném jazyce se často setkáváme, a to nejen v češtině mluvené, s neobratnými předložkovými vazbami, které nám mohou znepříjemnit vnímání sdělení nebo dokonce ztížit jeho porozumění.
Někteří z nás dokáží být velmi nepřesní ve vyjadřování. Například vazba "Jeho chování, to je důsledek na něco…" je zcela špatně a v tomto případě by neměla vůbec obsahovat předložku. Vidíme příklad nadužívání předložky na a musíme si vyjádření možná i zopakovat, abychom pochopili jeho význam. A navíc by bylo mnohem vhodnější užít slova "následek".
A ještě příklad druhý. "Demonstranti přišli vyjádřit nesouhlas proti prezidentovi…" I to je špatně, protože slovo nesouhlas má stále vazbu jen se sedmým pádem. Náležitě by sdělení mělo mít podobu: "vyjádřit nesouhlas s kým, čím", tedy "Demonstranti přišli vyjádřit nesouhlas s prezidentem". Zde se zkřížily vazby sloves nesouhlasit s něčím a stát proti někomu.
Předložka proti se bohužel začíná stále častěji spojovat se slovesy vyjadřujícími zápor. Výsledkem je v obou příkladech nepřesné vyjádření ztěžující adresátovi pochopení informace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...