Pohádkový král Vladimír Ráž se narodil v Nejdku. Jeho rodný dům dodnes připomíná pamětní deska
Další díl seriálu o Zapomenutých domech nás zavedl do Nejdku na Karlovarsku k rodnému domu legendárního krále Miroslava z pohádky Pyšná princezna.
V malebném údolí řeky Rolavy, asi dvacet kilometrů od Karlových Varů, leží město Nejdek. V jedné boční ulici poblíž centra stojí na první pohled nenápadný, patrový dům s cihlovou fasádou. Na jeho rohu je umístěná nevelká pamětní deska, která připomíná, že jde o místo, kde se narodil jeden velmi slavný český herec – Vladimír Ráž.
Jeho rodný dům stojí na rohu ulice Smetanovy a Bratří Čapků a má číslo popisné 441. Dnes ho zdobí pamětní deska, která připomíná slavného nejdeckého rodáka. Později se Rážovi přestěhovali o kousek dál, do přízemního bytu ve Smetanově ulici čp. 558.
Když bylo Vladimírovi devět let, odstěhoval se s rodiči a bratrem do Prahy, na své rodné město ale s láskou vzpomínal a později se do něj několikrát a rád vracel. Vzpomínal, že v Nejdku jako malý chlapec viděl svoje vůbec první divadelní představení v životě – hru Lešetínský kovář v podání nejdeckého dramatického kroužku. Fotografii z téhle události si schovával do konce života.
V Nejdku také jako osmiletý chlapec vůbec poprvé vystoupil na veřejnosti – to když recitoval při národní oslavě, ovšem tehdy si prý ještě šlapal na jazyk. V roce 1971 v Nejdku zhlédl už jako známý a uznávaný herec premiéru antické komedie Lišák Pseudolus v podání místních ochotníků. Ještě po roce 1989 se do Nejdku zajel několikrát i se svým bratrem Miroslavem.
Vladimír Ráž zemřel v roce 2000 v Praze, od jeho narození uplyne 1. 7. přesně 100 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.