Medard možná měl plášť s kapucí. Ale kápě je něco jiného
Pranostika Medardova kápě 40 dnů kape je asi nejznámější pranostikou měsíce června. Rozumíme ještě dnes slovu kápě obsaženému v pranostice?
Někdo myslí, že kápě je šos kabátu nebo kabát sám. Slovníky také uvádějí význam plášť s kapucí. Svátek svatého Medarda připadá na 8. června a spojení s kapucí může vyplývat z faktu, že sv. Medard byl biskupem a kapucu máme často spojenou s představou mnišského hábitu.
Slovo kápě však ve starší češtině mělo ještě význam krůpěj nebo kapka. Dokládá to např. podoba pranostiky, kterou zachycuje F. L. Čelakovský: Medardova krápě 40 dnů kape. Význam kapka u slova kápě či krápě dokládá také Příruční slovní jazyka českého. Můžeme usuzovat, že význam Medardova kapka – krůpěj kape 40 dní, tedy že voda padá dlouhou dobu po Medardově svátku, je v pranostice původní. A spojení kapky s kápí je spíše nahodilé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.