Krůtí prsa po francouzsku
podle paní Mirky Kuntzmannové
Suroviny:
- 1,30 kg krůtích prsou vcelku
- 1 polévková lžíce hladké dijonské hořčice
- 1 polévková lžíce hrubě mleté dijonské hořčice
- 1 dcl suchého bílého vína
- 30 g másla
- ½ dcl oleje
- 3 dcl sladké smetany
- 2 křehká jablka
- 2 dobře uzrálé hrušky
- 1 polévková lžíce vegety nebo koření podobného typu
- mletý pepř, sůl
Postup:
Obě hořčice smícháme a potřeme jimi očištěné a vlhkým hadříkem otřené maso. V chladničce ho necháme minimálně 2 hodiny proležet.V kastrolu rozpálíme olej a maso, které jsme po proležení osolili a opepřili, v něm ze všech stran opečeme. Podlijeme vodou a v troubě pečeme nepřikryté cca 90 minut. Během pečení maso obracíme a podléváme vodou, ke konci vínem. Měkké maso odložíme na teplé místo.
Jablka i hrušky oloupeme, odstraníme jádřince a nakrájíme je na tenké plátky. V kastrolu rozehřejeme máslo a plátky ovoce krátce podusíme. Poté zalijeme smetanou, přidáme zbytek hořčice, šťávu z pečeně, ochutíme vegetou a povaříme 5 – 10 minut. Maso nakrájíme na plátky a přelijeme omáčkou a obložíme plátky ovoce. Vhodnou přílohou jsou vařené široké nudle, nejlépe domácí.
Poznámka:
Zdá-li se nám omáčka příliš řídká, můžeme ji zahustit lžičkou škrobu, rozmíchaného v troše vody. Celková doba přípravy cca 2 hodiny + doba potřebná k proležení masa.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.