Kraslická jatka odhalují vymoženosti tehdejších zařízení
Seriál Tajemství technických památek nás tentokrát zavede do Kraslic. V areálu bývalých městských jatek se dodnes dochovala část původního zařízení, například mechanický výrobník ledu.
V Kraslicích najdete unikátně dochovaný areál bývalých městských jatek z počátku 20. století. Za povšimnutí stojí nejen budovy v secesním stylu, ale především původní vnitřní strojové vybavení.
Areálu dominuje zdobená věž. Jde o architekturu mísící prvky historismu a secese. Výraz je téměř pohádkový, k čemuž přispívá kombinace prvků z režného zdiva a glazované keramiky s omítanými partiemi.
Jatka a sousední elektrárnu nechal pro město vybudovat v letech 1903 - 1904 Karl Ritter Kriegelstein von Sternfeld podle projektu architekta Antona Möllera. Ten navrhl i další jatka, například ve Varnsdorfu. Celkem jich bylo 24. Kraslická jatka jsou z nich nejzachovalejší.
Ve věži byl důmyslný chladící systém poháněný parním strojem, kde se vyráběl led. Dochované zařízení s elektromotorem značky Siemens, ale není jediný důvod, proč jsou bývalá jatka tak významnou technickou památkou.
Podstatná část původního zařízení se dochovala, některé mechanismy jsou dodnes funkční. Porážka masa tu byla zrušena až na počátku 90. let minulého století.
Současný majitel Alexandr Tučák se před několika lety pustil s přáteli do rekonstrukce historické stavby. Podařilo se mu získat podporu ministerstva kultury i Karlovarského kraje, přidal i vlastní úspory a po etapách dává jatka do pořádku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.