Kraslická jatka odhalují vymoženosti tehdejších zařízení

12. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Jatka v Kraslicích | Foto: Zdeněk Trnka, Český rozhlas

O historii kraslických jatek a jejich technologie se zajímala redaktorka Jana Strejčková

Seriál Tajemství technických památek nás tentokrát zavede do Kraslic. V areálu bývalých městských jatek se dodnes dochovala část původního zařízení, například mechanický výrobník ledu.

V Kraslicích najdete unikátně dochovaný areál bývalých městských jatek z počátku 20. století. Za povšimnutí stojí nejen budovy v secesním stylu, ale především původní vnitřní strojové vybavení.

Areálu dominuje zdobená věž. Jde o architekturu mísící prvky historismu a secese. Výraz je téměř pohádkový, k čemuž přispívá kombinace prvků z režného zdiva a glazované keramiky s omítanými partiemi.

Jatka a sousední elektrárnu nechal pro město vybudovat v letech 1903 - 1904 Karl Ritter Kriegelstein von Sternfeld podle projektu architekta Antona Möllera. Ten navrhl i další jatka, například ve Varnsdorfu. Celkem jich bylo 24. Kraslická jatka jsou z nich nejzachovalejší.

Ve věži byl důmyslný chladící systém poháněný parním strojem, kde se vyráběl led. Dochované zařízení s elektromotorem značky Siemens, ale není jediný důvod, proč jsou bývalá jatka tak významnou technickou památkou.

Důmyslný chladící systém poháněl parní motor, který později nahradil elektromotor

Podstatná část původního zařízení se dochovala, některé mechanismy jsou dodnes funkční. Porážka masa tu byla zrušena až na počátku 90. let minulého století.

Současný majitel Alexandr Tučák se před několika lety pustil s přáteli do rekonstrukce historické stavby. Podařilo se mu získat podporu ministerstva kultury i Karlovarského kraje, přidal i vlastní úspory a po etapách dává jatka do pořádku.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.