Jaké to je v opravdové parní důlní lokomotivě, zjistí děti i dospělí v Krásně

Hornickým muzeem v Krásně nás provedl jeho ředitel Michael Rund. Natáčel Josef Šorfa
V Krásně na Sokolovsku si mohou děti i dospělí prohlédnout a prolézt opravdové důlní lokomotivy. V Hornickém muzeu v areálu bývalého cínového dolu Vilém mohou zájemci vylézt třeba na historickou černou parní důlní lokomotivu typu 900 BS, která jezdila až do konce šedesátých let minulého století. Podobnými exponáty muzeum přibližuje fenomén hornictví na Sokolovsku.
„Výhodou našeho muzea je, že na některé exponáty se dá i vylézt. A můžete se kouknout i zevnitř a vyzkoušet třeba různá táhla,“ poznamenává Michael Rund, ředitel sokolovského muzea, ke kterému Hornické muzeum Krásno patří.
V areálu muzea v Krásnu je i řada dalších exponátů, například těžní parní stroj Marie z roku 1897, buldozer k přestavování kolejí, těžní budova bývalého cínového dolu Vilém, s těžní věží a vozíky a dokonce i důlní záchod na kolečkách. Návštěvníci tady najdou i tmavou místnost - maketu dolu s figurínami horníků, která slouží i jako pozvánka do nedalekého dolu Jeroným.
Od května do října bude možné vyzkoušet si největší návštěvnickou atrakci muzea a projet se opravdovým důlním vláčkem po okruhu s umělou štolou přímo v areálu.
Související
-
Lanová dráha Diana slouží už 111 let, byla nejdelší v Rakousko-Uhersku
Lanová dráha Diana, otevřená v roce 1912, dopravuje návštěvníky na Výšinu přátelství. Postavili ji nožíř Wenzel Drumm s Augustem Stöhrem, aby na vyhlídku usnadnili přístup.
-
Historické krovy v srdci Chebu mapují vývoj městské architektury
V Chebu se nachází unikátní soubor historických krovů, které mapují více než 600 let tesařského řemesla. Prohlídková trasa zahrnuje krovy od vrcholné gotiky po 20. století.
-
Replika historické lanovky v Kyselce připomene inženýrskou minulost regionu
Mattoni muzeum v Kyselce u Karlových Varů rozšíří svou expozici o repliku historické lanovky. Technická památka v minulosti sloužila k přepravě balené minerální vody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka