Dějepisná soutěž studentů gymnázií se blíží. Tradiční klání se opět rozhodne v Chebu
Dějepisná soutěž studentů gymnázií, pořádaná Nadačním fondem Gaudeamus při Gymnáziu Cheb, je největší akcí svého druhu v České a Slovenské republice. Letos se uskuteční 21. listopadu v Chebu a zúčastní se jí 75 nejlepších gymnázií z obou zemí. Soutěžící budou testovat své znalosti evropských dějin v období 1975–2000, počínaje Helsinskou konferencí.
Od svého vzniku v roce 2014 se soutěž každoročně rozrůstá, dnes se koná krajské kolo ve všech 22 krajích Česka a Slovenska. Letos se zapojilo 298 škol, z nichž 75 nejlepších postoupí do finálového kola v Chebu, kde si studenti mohou prověřit a předvést své historické znalosti.
Za soutěží stojí historici i slavné osobnosti
K odbornému zajištění soutěže se každoročně připojují renomovaní historici, podílející se na tvorbě otázek a hodnocení. Mezi garanty letošního ročníku se opět objeví Jan Rychlík, Petr Blažek a Roman Holec, kteří působí na předních univerzitách a v institucích zaměřených na výzkum moderní historie. Mezi hosty zasednou odborníci, jako Milan Hlavačka, Pavla Plachá nebo Jiří Plachý a další. Díky jejich odborným zkušenostem si soutěž udržuje vysokou úroveň.
V posledních ročnících se do soutěže pravidelně zapojují známé osobnosti, které prostřednictvím velkoplošné obrazovky zadávají otázky. Mezi těmito tvářemi se objevili například umělci jako Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Viktor Preiss nebo Karel Gott, sportovci jako Jan Železný, Barbora Špotáková, Dominik Hašek a Petr Čech, významní lékaři Josef Koutecký a Jan Pirk, ale i političtí představitelé, včetně prezidentů Slovenské republiky Andreje Kisky a Zuzany Čaputové.
Propojení mladých lidí a motivace ke studiu historie
Soutěž je určena pro studenty gymnázií, kteří se utkávají v písemných testech a dalších aktivitách. Kromě podpory historického vědomí soutěž propojuje mladé lidi a motivuje je k dalšímu studiu historie. Přenos pravidelně vysílají a finančně podporují média, včetně České televize. Bližší informace najdete na stránkách soutěže.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.