Vysídlení Němců byl pro Sudety obrovský průšvih, říká historik Pavel Matala

8. květen 2025

Před 80 lety skončila II. světová válka, která zanechala hluboké následky. Co se po jejím skončení odehrávalo v českém pohraničí? Jaká atmosféra panovala mezi místními obyvateli? Jak se vyvíjely vztahy mezi Čechy a Němci? A proč je důležité se k těmto událostem vracet? O tom hovoří regionální historik Pavel Matala.

Po osvobození od nacistické okupace panovalo napětí, strach a frustrace. Vysídlení Sudetských Němců zanechalo hlubokou stopu v české krajině i v paměti národa. Německé obyvatelstvo, které po několik staletí tvořilo základ pohraničních oblastí, čelilo masovým deportacím a konfiskacím majetku.

Odsun Němců z Československa

„Teprve dneska po 80 letech sklízíme plody, které byly zasety v roce 45. Dneska můžeme říct, že vysídlení Němců byl pro Sudety, pro naše pohraniční území, skutečně obrovský průšvih,“ říká Pavel Matala. Některé továrny zanikly, jiné si zachovaly provoz díky několika stovkám Němců, kteří byli nezbytní pro udržení průmyslu.

Důsledky poválečných změn jsou patrné dodnes. „Průmysl, který tu kdysi dávno byl, a který se za minulého režimu ještě zuby nehty držel, tak už není. Obyvatelé nám odcházejí, vzdělaní lidé se nevracejí a všechno, co Němci budovali místy až 800 let, jsme v roce 1945 jediným opatřením úplně totálně pohřbili,“ vysvětluje historik.

Důležité je nezapomenout

Připomínání historie pomáhá pochopit minulost a zabránit opakování tragédií. Historik apeluje obzvlášť na mladé lidi: „Ve chvíli, kdy neznají svoji minulost, tak prakticky nemají ani budoucnost a jsou odkázáni dělat ty samé chyby, které dělaly před nimi generace předcházející.“ Pro podrobnosti a širší kontext si můžete poslechnout celý rozhovor.

autoři: Radim Jehlík , max
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.