Burek s masovou náplní

Burek pochází z turecké kuchyně. Je velmi populární v zemích bývalé Jugoslávie, ale také v severní Africe a po celém Balkánu. Je připravován z taženého těsta, může být s různými náplněmi. 

Většinou to jsou náplně slané. Ať už jde o masovou náplň, tvarohovou, zeleninovou, zejména zelnou či špenátovou, nebo houbovou, vždy se jedná o velmi dobrý a lahodný pokrm, jehož příprava není sice jednoduchá, ale stojí za to si ho připravit. Může být připravován jako úzký závin, třeba i stočený do spirály či jako plněný „uzlík“ nebo kulatý jako koláč.

Suroviny na těsto:

350 g hladké mouky

150 ml vlažné vody

1 vejce

1 lžíce oleje nebo rozpuštěného másla

2 lžičky octa

špetka soli

Suroviny na náplň:

500 g mletého masa

1 menší cibule

2 stroužky česneku

mletý pepř, sůl, event. oblíbené koření či bylinky

rozpuštěné máslo smíchané s olejem na potírání (cca 100 g)

Postup:

Mouku prosejeme na vál a v jejím středu prohloubíme důlek.

Do vlažné vody rozklepneme vejce, přidáme tuk, sůl, ocet a dobře rozmícháme.

Tekutinu pozvolna lijeme do mouky a pomocí nože zpracujeme v řídké těsto.

Jakmile těsto houstne, zpracováváme jej dále rukama. Hotové těsto musí být hladké, lesklé a pružné, nechytá se ruky ani válu.

Utvoříme z něj dva bochánky, které potřeme je vlahým máslem, přiklopíme miskou a na teplém místě je necháme minimálně 20 minut odpočinout.  Ideální je nechat těsto odpočinout přes noc.

Na stůl rozprostřeme čisté plátno nebo ubrus, poprášíme moukou, doprostřed položíme bochánek těsta a lehce ho rozválíme. Potom placku potřeme vlahým máslem smíchaným s olejem a opatrně ho rukama vytahujeme, aby bylo velmi tenké. Opět ho potřeme tukem.

Z poloviny náplně vytvoříme váleček, který položíme na jednu stranu připraveného těsta. Pomocí ubrusu těsto svineme do tvaru tenkého závinu, přeneseme na pomaštěný plech a povrch opět potřeme tukem. Stejným způsobem připravíme i druhou polovinu těsta.

V předehřáté troubě upečeme dozlatova. Ještě teplý nakrájíme.

Příprava náplně:

K mletému masu přidáme najemno nakrájenou cibuli, utřený česnek, vejce, osolíme, opepříme, event. okořeníme oblíbeným kořením či bylinkou. Vše dobře promícháme. Je-li náplň příliš řídká, zahustíme trochou strouhanky.

Vhodným doplňkem je čerstvá či nakládaná zelenina. 

Celková doba přípravy cca 1,5 hodiny, bez doby potřebné k odpočinku těsta.