Bramborová buchta
podle Mirky Kuntzmannové
- 500 g syrových brambor
- 500 g hrubé mouky
- 500 ml mléka
- 1 vejce
- 50 g droždí
- 1 lžička cukru
- mletý pepř
- 1 lžíce majoránky
- 4 stroužky česneku
- 120 g rozpuštěného sádla, oleje nebo rostlinného tuku
- sůl
- sádlo nebo máslo na vymazání pekáče a potření upečené buchty
Brambory oloupeme, omyjeme a najemno nastrouháme. Přebytečnou vodu z nich slijeme. Do vlažného mléka postupně vmícháme mouku, vejce, nastrouhané brambory, vlahý tuk, utřené droždí s cukrem, prolisovaný česnek, majoránku, pepř a sůl. Dobře promícháme a vlijeme do silně vymaštěného pekáče, ve kterém necháme těsto vykynout. Když zdvojnásobí svůj objem, vložíme pekáč do vyhřáté trouby a pečeme cca 1 hodinu. Během pečení potíráme rozpuštěným sádlem nebo máslem. Povrch bramborové buchty musí mít zlatavou barvu.
Podáváme jako samostatný pokrm se salátem z kysaného zelí. Nejčastěji se však bramborová buchta pekla jako příloha k „bramboračce“ – bramborové polévce a k tmavé houbové omáčce.
Do těsta můžeme přidat nakrájené uzené maso, uzeninu nebo slaninu.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.