Židovský hřbitov v Drmoulu je magickým místem s jedinečnou atmosférou

24. červen 2022

Obec Drmoul na Chebsku leží pouhé 4 kilometry od Mariánských Lázní. Tato malá obec nabízí hned několik výletních cílů, kromě rozhledny na Panském vrchu nebo tří kyselek pramenících v lese, je to i místo s jedinečnou atmosférou – židovský hřbitov.

Do dnešních dnů se tam nehledě na desetiletí úpadku podařilo zachránit nebo obnovit téměř polovinu původních náhrobků. První zmínky o židovské komunitě v Drmoulu pocházejí už z 16. století. Židé se zde ale stejně jako na jiných místech naší země stali oběťmi nacistického běsnění. Po roce 1938, který znamenal pro zdejší židovské obyvatelstvo pohromu, byli vystěhováni a drmoulská synagoga byla vypálena a zničena.

Hřbitov obklopený hustým lesem působí v současnosti až magicky. Jde o jeden z nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v pohraničí České republiky. Drmoulskou početnou židovskou komunitu dnes připomínají dochované náhrobky různého provedení. Zdobení náhrobků bylo inspirováno barokem a klasicismem. Nejčastěji šlo o rostlinné motivy.

Dochovat se podařilo 304 náhrobků včetně fragmentů a podstavců v zemi. Nachází se zde pět dvojitých hrobů. Nejstarší náhrobek je z roku 1646 a nejmladší z roku 1936.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio