Židovský hřbitov v Drmoulu je magickým místem s jedinečnou atmosférou
Obec Drmoul na Chebsku leží pouhé 4 kilometry od Mariánských Lázní. Tato malá obec nabízí hned několik výletních cílů, kromě rozhledny na Panském vrchu nebo tří kyselek pramenících v lese, je to i místo s jedinečnou atmosférou – židovský hřbitov.
Do dnešních dnů se tam nehledě na desetiletí úpadku podařilo zachránit nebo obnovit téměř polovinu původních náhrobků. První zmínky o židovské komunitě v Drmoulu pocházejí už z 16. století. Židé se zde ale stejně jako na jiných místech naší země stali oběťmi nacistického běsnění. Po roce 1938, který znamenal pro zdejší židovské obyvatelstvo pohromu, byli vystěhováni a drmoulská synagoga byla vypálena a zničena.
Hřbitov obklopený hustým lesem působí v současnosti až magicky. Jde o jeden z nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v pohraničí České republiky. Drmoulskou početnou židovskou komunitu dnes připomínají dochované náhrobky různého provedení. Zdobení náhrobků bylo inspirováno barokem a klasicismem. Nejčastěji šlo o rostlinné motivy.
Dochovat se podařilo 304 náhrobků včetně fragmentů a podstavců v zemi. Nachází se zde pět dvojitých hrobů. Nejstarší náhrobek je z roku 1646 a nejmladší z roku 1936.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.