Zbožňovaný míří v září do kin. Získat Bartošku nebylo tak těžké, usmívá se Kolečko

27. srpen 2021

Petr Kolečko je scénárista i režisér. Bez tohoto muže by neexistovaly seriálové fenomény jako Okresní přebor, Čtvrtá hvězda, Lajna nebo Most. Už v září do kin doputuje druhý režisérský počin Petra Kolečka.

Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na DAMU. Je autorem divadelních her, umělecky působil na několika českých divadelních scénách. Do povědomí veřejnosti se Petr Kolečko dostal v roce 2010, kdy společně s Janem Prušinovským napsali úspěšný televizní seriál Okresní přebor.

Mezi jeho další zlomová díla patří seriály Čtvrtá hvězda, Trpaslík, Vyšehrad, Lajna nebo Most!. Napsal také scénář k celovečernímu filmu Padesátka a a spolu s dalšími autory scénář k filmu Masaryk, za který byl oceněn Českým lvem.

Podle vlastního scénáře zrežíroval i známou filmovou komedii Přes prsty. „Film Přes prsty byl hodně úspěšný, nejúspěšnější věcí, co jsem kdy dělal, byl ale seriál Most!. Dostat lidi k televizi je opravdu o něco lehčí, než je dostat do kina. Vážím si věcí, které lidi navštívili v kině,“ říká.

Zbožňovaný

Letos Kolečko představil svůj druhý režisérský počin, a to film Zbožňovaný, ve kterém si jedu z hlavních rolí zahrál i prezident Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška. „Bartoškovi jsem poslal scénář, řekl mi, že první půlka se mu líbila, druhou ať přepíšu, jinak do toho nejde. Tak jsem to udělal,“ vzpomíná s úsměvem na natáčení režisér a scénárista.

Na jaké jeho další počiny se můžeme těšit v nejbližší době? A proč se rád vrací na festival do Karlových Varů?

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?