Venkovní předzahrádky barů, restaurací i kaváren se dnes opět otevřou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03356900.jpeg

Od pondělí 11. května můžou opět začít fungovat takzvané předzahrádky barů, restaurací nebo kaváren. Umožňuje to nařízení vlády, která postupně uvolňuje opatření proti šíření koronaviru.

Provozovatelé se na návštěvníky velmi těší, omezovat je ale stále budou přísná hygienická nařízení. Stoly musí mít mezi sebou dostatečné odstupy, stejně tak musí být návštěvníkům i personálu k dispozici dezinfekce, potvrdil majitel chebské kavárny nad radnicí Milan Daniš: „Původní stav naší zahrádky byl osm stolů. Vzhledem k tomu, že nařízení vlády nám nařizuje dodržovat metr a půl od jednotlivých stolů a ještě metr a půl od kolemjdoucích, tak z osmi budeme snad na pěti, na čtyřech stolech určitě.“

Přímo na předzahrádkách budou mít návštěvníci k dispozici dezinfekce na ruce. Zároveň personál bude po každém dezinfikovat stůl a židle. Dezinfekce bude probíhat také na toaletách, čistit se budou pravidelně i madla od dveří.

Obsluha bude fungovat buď běžně, ale s rouškami, nebo přes výdejní okénko. Samotní zákazníci pak mohou roušky sundat během konzumace jídla a pití. Bude pro ně také platit zákaz shromažďování ve vnitřních prostorách. V některých provozovnách hosté nebudou moci využít toalety. Záležet bude na tom, zdali jsou uvnitř provozovny, nebo mají vlastní vstup mimo, a na rozhodnutí provozovatele.

Otevírají se například také obchodní centra a kadeřnictví

V pondělí se mohou po dvouměsíční pauze opět otevřít obchodní centra, venkovní zahrádky restaurací, muzea a galerie, ale také třeba kadeřnictví. Povoleny budou akce do 100 lidí. Pro poslední ročníky základních škol a maturanty se otevřou školy. Vše bude možné jen za dodržení přísných hygienických pravidel. Další uvolnění opatření vláda plánuje na 25. května. 

Harmonogram uvolňování vládních opatření proti šíření epidemie koronaviru
Spustit audio
autoři: Andrea Strohmaierová , Naďa Krásná | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary

Související