Ve Varech mám vždy pocit, že film má smysl, říká Třeštíková

26. srpen 2021

Helena Třeštíková je česká režisérka a pedagožka. Ve své filmové tvorbě se věnuje dokumentaristice zaměřené zejména na mezilidské vztahy a sociální problémy. 

Natočila přes čtyřicet dokumentárních filmů. Známé jsou například její dokumenty Manželské etudy, Marcela nebo René natáčené časosběrnou metodou. Je spoluautorkou dokumentu o Miloši Formanovi Forman vs. Forman.

Tak jako v předešlých letech ani letos si nenechala Helena Třeštíková ujít Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. „Je to vždy živé, spontánní. Diváci chodí do kina, naplňují sály. Ve Varech mám vždycky pocit, že film má smysl, dělat film má smysl, dívat se na film má smysl, že film žije,“ říká režisérka.  

V čem je podle ní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu jiný? A který film byste si neměli nechat ujít? Nejen to uslyšíte v rozhovoru!

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová