V Karlových Varech začíná Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka
Už na začátku listopadu se opět Karlovy Vary dočkají dalšího, tentokrát již 57. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka.
Soutěž vznikla v roce 1966. V této době neměli mladí pěvci po studiích téměř žádnou příležitost prezentovat to, čemu se na konzervatořích a akademiích naučili. „V operních scénách museli tito mladí pěvci čekat na příležitost a zaměstnání do doby, než někdo starší odešel do důchodu. Proto myšlenka soutěže byla na tuto dobu odvážná a málokdo předpokládal, že se nám to zdaří. Tým, který s tímto nápadem přišel, byli karlovarští iniciátoři a s nimi rektorka AMU Marie Budíková Jeremiášová a profesor Karel Leis z pražské konzervatoře, kterou jsem předtím absolvoval a většina profesorů pěveckého oddělení byli mými přáteli,“ uvedl její ředitel Alois Ježek.
Jak dopadly první ročníky soutěže a co rozhodlo, že se stala důležitou součástí nejen města, ale i národa? „První ročníky byly velmi skromné. Zúčastňovalo se jich okolo 20 až 50 pěvců z mnoha zemí Evropy, neboť soutěž byla vyhlášena jako národní soutěž s mezinárodní účastí. Skromné byly i přihlašovací taxy a ceny. Například přihlašovací taxa byla 30 korun. Za 1. místo získal vítěz 2.000 korun, 2. místo 1.000 korun a 3. místo 500 korun. V současné době je přihlašovací taxa rozdílná podle kategorie a je pro české účastníky ve výši 2.500 až 5.000 korun. Ceny podle kategorie pak různě v rozmezí od 3.000 do 25.000 korun,“ dodává ředitel.
Soutěž se i letos tradičně koná v Alžbětiných Lázních, a to od pátku 3. listopadu do středy 8. listopadu a v Karlovarském městském divadle ve čtvrtek 9. listopadu a v pátek 10. listopadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.