Unikátní betlém mají v Kynšperku. Část vystavených figurek pochází už z 16. století
I letos si lidé můžou prohlédnout historický betlém v kostele v Kynšperku nad Ohří. Vystavený je tam před Vánoci pravidelně a s jeho sestavením pomáhají místní skauti. Říká se mu taky oblékaný betlém a některé jeho části jsou velmi vzácné.
Unikátní betlém obsahuje sedm desítek figurek vyřezaných ze dřeva a oblečených do šatů. Některé figurky jsou přes 400 let staré a i proto se stal betlém kulturní památkou. Umístěný je v kostele Nanebevzetí Panny Marie.
Betlémy v mnoha podobách teď před vánočními svátky zdobí domácnosti i církevní stavby. V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku nad Ohří ale betlém a jeho figurky patří mezi české památky - kvůli stáří, vzhledu a oblečení.
Část vystavených figurek pochází už z 16. století. Jedna postava, ta nejdůležitější, ale zatím v betlémě chybí.
Poslechněte si rubriku Náš příběh!
Související
-
Ochránci přírody koupili vzácný mokřad u Kynšperka
Některé druhy vzácných rostlin rostou v mokřadu nedaleko Kynšperka, poblíž dálnice D6. Pozemek nově zakoupil Český svaz ochránců přírody, aby tento unikátní biotop zachoval
-
Babičkou roku Karlovarského kraje se stala Jana Tomsová z Kynšperka nad Ohří
Žádný věk není překážkou, kvůli které by si člověk nemohl začít plnit své sny. Důkazem toho je Jana Tomsová z Kynšperka nad Ohří, novopečené majitelka titulu Babička roku.
-
Oblékaný přes 150 let starý betlém mají v Kynšperku nad Ohří
Vystavený je v místním kostele a na jeho stavbě se už několik let podílejí skauti. Od roku 2002 je betlém navíc kulturní památkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.