Svou roli ve filmu má na karlovarském festivalu i hotel Thermal
Karlovarský hotel Thermal je nejen srdcem filmového festivalu, ale stal se také jedním z námětů filmu, který měl v lázních světovou premiéru. Vidět ho tu mohli návštěvníci hned dvakrát, a to ve snímku Architektura ČSSR 58–89. Kdo to nestihl, uvidí ho letos na podzim v kinech po celé České republice.
Režisér Jan Zajíček a autor námětu, hudebník a multimediální umělec Vladimir 518, hledají u historiků, architektů a umělců odpovědi na otázky spojené se stavbami, které vznikaly v době komunistického režimu a někdy je i kvůli tomu veřejnost odsuzovala a byly spojeny s mnoha předsudky. Ale také dokázaly zaujmout, a to i odborníky na Západě.
„Můj vztah k Thermalu je ryze pozitivní, a to z toho důvodu, že sem jezdím už od sedmnácti let na festival. Takže ho mám spojený s festivalovými vzpomínkami. Ten omyl, že jde o komunistickou architekturu, se mě nikdy nedotknul," uvedl režisér snímku Jan Zajíček.
Vladimír 518 má k hotelu až niterný vztah. „Vyvíjel se od určitého zájmu až po určitou fascinaci, dnes je to taková smířená láska," poznamenal.
Oba zároveň dobře ví, a nezastírají, že hotel je spojený s řadou otázek, jejichž řešení není snadné. „Jsou tam problémy s vytápěním, rekonstrukcí, nároky na současnou podobu festivalu, s tím, jak ho využívat mimo festival," vypočítal režisér Zajíček.
„Velmi přeju hotelu, bazénu a celému tomu konceptu, aby zrál v čase a aby se o něj dobře starali. Což je možná takové příliš ambiciózní přání," přemítal po premiéře filmu Vladimír 518.
„Lázeňský hotel Thermal patří v architektuře lázní k těm mimořádně špičkovým realizacím," konstatoval jeden z největších evropských odborníků na lázeňské památky Lubomír Zeman.
Jak dodávají tvůrci snímku, Architektura ČSSR 58–89 je prvním filmem, který uceleně mapuje československou architekturu druhé poloviny 20. století. Ještě před natočením vznikla publikace Architektura 58–89 Vladimira 518, kterou před dvěma lety vydal v nakladatelství BiggBoss. Na publikaci pak navázal seriál uvedený v České televizi v loňském roce.
Související
-
Stars by Tono Stano. Nová výstava představuje fotografie těch největších festivalových hostů
Známé hosty Mezinárodního filmového festivalu za posledních 30 let připomíná v Karlových Varech nová výstava. Vznikla v secesním paláci Sparkasse na Divadelním náměstí.
-
Na festivalu je mezi obrazy Theodora Pištěka i Bart Simpson
Filmový festival nabízí také díla Theodora Pištěka. Návštěvníci uvidí nejen jeden z jeho nejznámějších obrazů Ecce homo, ale také plastiky Bart Simpson a Červená hlava.
-
Na festivalu o sobě dávají vědět i karlovarští muzikanti a divadelníci
Oblíbenou součástí filmového festivalu se staly akce, za kterými jsou lidé přímo z Karlových Varů a regionu. Platí to pro představení a koncerty v Letní scéně pod mostem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Kalifornii pokryl růžový zpomalovač požárů. Ekologové varují před toxickými účinky směsi
-
Osm let vězení. Odvolací soud zvýšil trest českému dobrovolníkovi, který raboval na Ukrajině
-
Nízký strop, uzavřený prostor a moc natěsno, shrnuje expert problém s plynovými ohřívači v Mostě