Starosta Mnichova vede obec už šest volebních období

14. prosinec 2021

Západočeský Mnichov najdete deset kilometrů severovýchodně od slavných Mariánských Lázní. Jméno obce bývá spojováno se starou poustevnou a kaplí, které stávaly západně od obce v údolí Mnichovského potoka - poutním místem, ke kterému mířila procesí z celého okolí.

Městu, bohatému na mlýny, bylo už téměř před 500 roky uděleno českým králem Vladislavem II. právo varečné. V pozdějších dobách bývalo v obci až 100 právovarečníků piva.

V roce 1549 město až na devět obyvatel vymřelo, a proto muselo být nově osídleno. Z té doby datuje se i vznik městského znaku: červený štít se Ivem a nad ním kolčí helma s korunou, černozlatým závojem a jeleními parohy.

V roce 1637 měl už Mnichov svého městského soudce. V té době žilo v obci 77 měšťanských rodin, většinou rolníků a řemeslníků. Roku 1725 byl postaven barokní kostel sv. Petra a Pavla, který patří mezi nejkrásnější na Tepelsku a v roce 1730 i barokní jednopatrová radnice se zvoničkou, štukovou výzdobou a pranýřem.

Roku 1727 vydal Karel VI. důležité nařízení o povinné cestě z Chebu do Prahy přes Mnichov. Ten byl také rodištěm dobrých muzikantů. Vedle slavných mariánskolázeňských kapelníků Schurwanna a Krüttnera tu byl již skoro před 200 lety založen hudební spolek.

K dnešnímu Mnichovu patří dvě přilehlé obce Rájov a Sítiny a žije zde celkem přibližně 400 obyvatel. K největším zajímavostem současného Mnichova patří kostel svatého Petra a Pavla v Mnichově, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sítinách a kostel svatého Jana a Pavla v Rájově.

V samotném Mnichově najdete obecní úřad, poštu, restauraci se společenským sálem pro 150 Iidí nebo prodejnu. V bývalém klášteře Školských sester de Notre Dame je v současné době Domov pro osoby se zdravotním postižením Pramen s kapacitou nejvýše 76 klientů.

Poslechněte si rozhovor se starostou Mnichova Jiřím Křenčilem!

Spustit audio