Špačci z kastrolu. Do plátku masa zavinutý brambor

Masové závitky připomínají „špačky“ vypsaných tužek, možná i maličké ptáčky. Jde o moc dobré jídlo. Brambory nasáklé šťávou z výpeku a kořením, jsou toho důkazem.

Ingredience
  • 600 g vepřové kýty nebo karé
  • 100 g uzeného bůčku nebo anglické slaniny
  • sterilovaná paprika (není nutná)
  • 1 velká cibule
  • oblíbená bylinková kořenící směs (bylinkové máslo, jarní bylinky, gurmán,....)
  • mletý kmín, mletý pepř, mletá sladká paprika, sůl
  • sádlo nebo olej na opékání
  • brambory

Maso nakrájíme na malé plátky o hmotnosti cca 50 g. Naklepeme je, z obou stran osolíme a mírně opepříme. Na každý plátek položíme cca 1/6 syrového bramboru, obaleného ve zvoleném koření, dále přidáme hranolek nebo plátek uzeného bůčku nebo slaniny a podle uvážení kousek sterilované papriky. Pečlivě zabalíme a spíchneme párátkem.

V rozpáleném tuku opečeme ze všech stran. Potom zmírníme teplotu, podlijeme malým množstvím vařící vody a dusíme tak dlouho, až je maso poloměkké.

Špačci z kastrolu

Poté závitky vyjmeme, do výpeku dáme na plátky nakrájenou cibuli, na kostičky nakrájenou zbylou slaninu nebo uzené maso a zasmahneme. Do směsi přidáme oloupané, na menší kostky nakrájené syrové brambory, trochu mletého kmínu a sladké mleté papriky, osolíme, promícháme a na tuto směs položíme opečené závitky. Podlijeme vývarem nebo vodou a dodusíme doměkka.

Podáváme s čerstvou nebo nakládanou či podušenou zeleninou nebo s kompoty.

Mirka Kuntzmannová

Miroslava Kuntzmannová

Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.

autor: iko

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.