Slepé myši (zapečené palačinky s tvarohem)

Slepé myši pochází z Valašska. Nejčastěji se připravují s tvarohovou nádivkou, ale jsou velmi dobré i s povidly. Jako hlavní chod se „slepé myši“ nejčastěji podávají s hustější zapraženou polévkou. Můžeme je však připravit jako desert. Pro děti s mlékem či kakaem, pro dospělé třeba ke kávě. Výborně chutnají jak teplé, tak i studené.

Suroviny na palačinky:

500 ml mléka

2 celá vejce

2 lžíce oleje nebo rozehřátého másla

160 g hladké mouky (8 polévkových lžic)

1 vanilkový puding

špetka soli

olej nebo máslo na pečení

Suroviny na náplň:

300 g měkkého tvarohu

3 lžíce moučkového cukru

50 g rozinek

1 vanilkový cukr

1 citrón

3–4 lžíce kysané smetany

Suroviny na zalití:

200 ml sladké smetany

3 vejce

máslo a strouhanka na vymazání a vysypání pekáče

Postup:

Mléko, vejce, olej nebo rozehřáté máslo, mouku, puding a sůl našleháme a vzniklé těsto necháme chvíli odpočinout.

Rozehřátou pánev vytřeme olejem nebo máslem a naběračkou nalijeme těsto, které krouživým pohybem rozlijme po celém dnu pánve. Když těsto na povrchu oschne, pomocí obracečky převrátíme palačinku na druhou stranu a dopečeme.

Upečené palačinky pomažeme tvarohovou náplní, kterou jsme připravili smícháním tvarohu, smetany, cukru, rozinek a ochutili vanilkovým cukrem a citrónovou kůrou.

Potřené palačinky stočíme, překrojíme na půl a naskládáme je do máslem vymazaného a strouhankou vysypaného pekáče nebo zapékací mísy. Krátce je zapečeme ve vyhřáté troubě, pak je zalijeme smetanou, do které jsme rozkvedlali vejce. Zapékáme do zlatavého zabarvení.

Upečené „slepé myši“ rozdělíme na talíře, pocukrujeme a podáváme.  

Celková doba přípravy trvá 1,5 hodiny.

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.