Seriál Krušnohorské ozvěny provede posluchače světově jedinečnými památkami ze seznamu UNESCO

6. červenec 2021
Krušnohorské ozvěny

Hornické památky v česko-německém pohraničí jsou světově jedinečné. V novém seriálu Krušnohorské ozvěny nechávají redaktoři publicistiky Jana Strejčková a Josef Šorfa pomyslně nahlédnout do míst, kde lidé před staletími stáli na prahu nové, jedinečné epochy.

Vždyť Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří byl přesně před dvěma lety zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Z Karlovarského kraje na seznam patří hornická krajina na Jáchymovsku, dále krajina v oblasti Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná a jako samostatný objekt Rudá věž smrti v Ostrově. 

„Ať už půjdeme po Česku kamkoliv, tak na nějaké pozůstatky hornické činnosti narazíme. Ale nikdy ne v takové koncentraci a takovém rozsahu jako v Krušných horách. A nikde zároveň není tak pestré spektrum rud – surovin, které se dobývaly. Jde například o rudy stříbra, železa, cínu, kobaltu a uranu,“ upozorňuje ředitel společnosti Montanregion Krušné hory/Erzgebirge a hlavní průvodce seriálem Michal Urban.

Rozvoj hornictví neznamenal pouze tvrdou dřinu ve štolách s kladívkem a mlátkem, ale přinesl také pokrok. „S těžbou byly spojeny vynálezy a inovace, které významně posunuly hornictví. Patřily k nim třeba vodotěžné a další stroje. V Jáchymově vzniklo už v roce 1716 první hornické učiliště,“ nabízí příklady Michal Urban.

Která místa s památkami jsou zajímavá a stojí za výlet? To se dozvíte v devítidílném seriálu Českého rozhlasu Karlovy Vary nazvaném Krušnohorské ozvěny.  

Spustit audio