Rudá věž smrti připomíná děsivé dědictví komunistického režimu
Na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v oblasti regionu Krušnohoří/Erzgebirge patří celá řada pamětihodností, které připomínají slavnou hornickou minulost. Jedna z nich, Rudá věž smrti, připomíná ale minulost velice neslavnou. Je spojená s dědictvím zločinného komunistického režimu z 50. let minulého století.
Jen zlověstná meluzína se prohání v sedmipatrové věži v bývalém areálu Škody Ostrov, kde připomíná otrockou práci politických vězňů v době komunistického režimu. Červené cihly a tragický osud novodobých nevolníků - i to symbolizuje název Rudá věž smrti.
„Jde o provoz bývalé třídírny a drtírny uranové rudy, která tam byla svážena nejen z jáchymovských dolů ale i z Horního Slavkova a Příbramska. Věž a areál, který ji bezprostředně obklopoval, fungovala v letech 1951 až 1956," poznamenal Tomáš Bouška, spolupracovník Konfederace politických vězňů.
Dřina čekala na hrdiny západního odboje, letce, vojáky, katolické kněží a intelektuály, kteří se nesmířili s bolševizací tehdejšího Československa. Lidé nepohodlní komunistickému režimu se hodili jako pracovní síla. Museli zajišťovat dodávky radioaktivní uranové rudy do bývalého Sovětského svazu.
Jak připomněl Bouška, radioaktivní prach byl i v okolí věže. Hlavně v oblečení, které vězni nosili po celý svůj pobyt v táboře. Měnilo se jedině spodní prádlo, a to jen jednou za tři týdny.
Rudou věž smrti si mohou zájemci prohlédnout při komentovaných prohlídkách o víkendech a svátcích od května do října. Součástí prohlídky je také expozice části výstavy muzea III. odboje, výrobky vězňů nebo dobové vězeňské ošacení. Přihlásit k prohlídce je možné zde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.