Rudá věž smrti připomíná děsivé dědictví komunistického režimu

10. srpen 2021
Krušnohorské ozvěny

Na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v oblasti regionu Krušnohoří/Erzgebirge patří celá řada pamětihodností, které připomínají slavnou hornickou minulost. Jedna z nich, Rudá věž smrti, připomíná ale minulost velice neslavnou. Je spojená s dědictvím zločinného komunistického režimu z 50. let minulého století.

Jen zlověstná meluzína se prohání v sedmipatrové věži v bývalém areálu Škody Ostrov, kde připomíná otrockou práci politických vězňů v době komunistického režimu. Červené cihly a tragický osud novodobých nevolníků - i to symbolizuje název Rudá věž smrti.

„Jde o provoz bývalé třídírny a drtírny uranové rudy, která tam byla svážena nejen z jáchymovských dolů ale i z Horního Slavkova a Příbramska. Věž a areál, který ji bezprostředně obklopoval, fungovala v letech 1951 až 1956," poznamenal Tomáš Bouška, spolupracovník Konfederace politických vězňů. 

Dřina čekala na hrdiny západního odboje, letce, vojáky, katolické kněží a intelektuály, kteří se nesmířili s bolševizací tehdejšího Československa. Lidé nepohodlní komunistickému režimu se hodili jako pracovní síla. Museli zajišťovat dodávky radioaktivní uranové rudy do bývalého Sovětského svazu.

Jak připomněl Bouška, radioaktivní prach byl i v okolí věže. Hlavně v oblečení, které vězni nosili po celý svůj pobyt v táboře. Měnilo se jedině spodní prádlo, a to jen jednou za tři týdny.

Rudou věž smrti si mohou zájemci prohlédnout při komentovaných prohlídkách o víkendech a svátcích od května do října. Součástí prohlídky je také expozice části výstavy muzea III. odboje, výrobky vězňů nebo dobové vězeňské ošacení. Přihlásit k prohlídce je možné zde.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...