První slatinné lázně na světě vznikly u nás. Františkovy Lázně proslavila úspěšná léčba neplodnosti

17. červenec 2020

Františkovy Lázně v Karlovarském kraji jsou známé jako první slatinné lázně na světě. Prosluly zejména léčbou neplodnosti a díky rozlehlým parkům se o nich často mluví jako o zelené oáze. Tak jako Karlovy Vary dostaly své jméno po svém zakladateli císaři Karlu IV., byly i Františkovy Lázně pojmenovány na počest významného panovníka - Františka I.

Na rozdíl od Karlových Varů mělo ale jejich založení zcela jiný průběh. Zdejší lokalita byla pro své léčebné vody známá dlouho před vznikem města. A právě léčivé prameny vedly v 18. století k vybudování prvních slatinných lázní na světě. Během pouhého jednoho století vzrostl význam tohoto malého lázeňského města na světovou úroveň a začali sem mířit návštěvníci z celého světa.

Lázeňská léčba je zde zaměřena především na ženy. S velkým úspěchem se tu léčí gynekologické obtíže včetně sterility. Jedním ze symbolů naděje je pro lázeňské pacientky socha chlapce s rybou. Pověst říká, že když se ho žena dotkne, podaří se jí do roka otěhotnět. Dále se zde léčí neduhy pohybového aparátu, poúrazové stavy a různá onemocnění oběhové soustavy.

Sluneční louka s výhledem na Aquaforum

Františkovy Lázně jsou malebné město plné jedinečné lázeňské architektury a zeleně. Najdete tu také největší akvapark v českých lázních – Aquaforum. Ten nabízí široké veřejnosti vnitřní i venkovní bazény, tobogány a další vodní atrakce. Je to jediný akvapark v českých lázních. „Lázeňská města akvaparky příliš nedisponují, v tom jsme unikátní“, říká Eliška Vildová ze Spa Resortu Pawlik-Aquaforum Františkovy Lázně. V tomto resortu mají i další unikáty, například slatinné koupele a jiné lázeňské procedury.

Ve Františkových Lázních a blízkém okolí objevíte mnoho krásných míst. Například Národní přírodní rezervace SOOS je od nich vzdálena jen necelých sedm kilometrů. Můžete navštívit také přírodní park Smrčiny nebo přírodní rezervaci Amerika. V nedalekém Chebu se pak nachází řada historických památek v čele s Chebským hradem. Milovníci turistiky a sportu zase ocení desítky kilometrů turistických stezek a cyklotras.

Spustit audio

Partneři

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...