Poslední brána v Chebu měla kdysi padací most

4. březen 2025

Součástí barokního chebského opevnění bývala i Písečná brána pod chebským hradem. Zůstala jedinou, která se nejen zachovala, ale dokonce slouží až dodnes.

Budova brány už samozřejmě nefunguje jako místo k vybírání daní nebo k obraně před nevítanými hosty, ale jako zázemí důstojný (odmyslíme-li si čmáranice sprejerů) vstup do areálu chebské Krajinky, a také jako zázemí pro Dům dětí a mládeže Sova.

„Písečná brána, postavená mezi lety 1727 až 1728 podle návrhu ing. J. Vogela, je poslední dochovanou městskou branou. Nahradila starší bránu, která tu stála před ní, a později byla ještě dostavěna křídlem severovýchodně podél od řeky směrem k tehdejším mlýnům," uvedl Martin Plevný z chebského muzea.

V minulosti stávaly poblíž hned tři brány

Branou se vcházelo do města ve směru od areálu Krajinky, kde dodnes stojí pozůstatky další, která byla před ní. Naopak na druhé straně, směrem do města, stávala za Mlýnskou věží ještě třetí vstupní brána.

U vchodu do barokní budovy Písečné brány dodnes budí respekt okna někdejších střílen po levé straně budovy. V horních rozích kamenného portálu zaujmou kladky.

„Ty sloužily pro padací most, pod kterým bylo dnes již zasypané propadliště," poznamenal Plevný, autor knihy Cheb - stavební vývoj města. Kdo by chtěl odhalit jedno z tajemství této technické památky, najde ho hned za vstupním kamenným portálem. Ve zdi jsou tam po stranách asi dvacet centimetrů široké drážky.

„Vedou až ke stropu. Sloužily pro další obranné zařízení. Pokud by byla brána poškozena, daly se do drážek zasunout a naskládat na sebe trámy. Vznikla tak další překážka,“ upozornil Martin Plevný.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.