Poslechněte si Rybovku pozorně. Zaslechnete moldánky

24. prosinec 2023

V období Vánoc nás obklopuje tajemná atmosféra a prostřednictvím tradic, které dodržujeme, také ožívají zapomenutá nebo izolovaná slova. Jedním z nich jsou moldánky.

Inspirací k dnešnímu jazykovému koutku byla Rybovka, tedy Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, v jejímž textu můžeme slyšet, že se ozývá moldánkový zvuk. V Rejzkově Českém etymologickém slovníku se dočteme, že moldánky jsou původně primitivní pastýřská píšťala, jejíž název je odvozen od rumunské provincie Multany, rumunsky Moldova, tedy dnešní Moldávie. A jak víme, pastýř představuje jeden z hlavních vánočních symbolů.

Natahovat moldánky

Od vysokého zvuku pastýřské píšťaly je už jen metaforický krůček k podobně znějícímu dětskému pláči, a tak se moldánky dostaly i do rčení. V Jungmannově slovníku – a samozřejmě i v jiných zdrojích – multánky / moldánky označují také dudy. Zase je patrná souvislost mezi píšťalou a dalším hudebním nástrojem, jehož součást píšťala představuje.

A obojí se spojuje právě v textu Rybovky:

Slyším za horou tam zvuk,

moldánkový jemný hluk… (…)

Slyšíš dudlování, jemné hraní…

autoři: Vladimír Šťovíček , Helena Chýlová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.