Ořechové vejfukáčky

Během pečení se cukroví nafoukne. Z toho je jasné, kde se vzal jeho název. Vejfukáčky byly doménou paní řídící Soukupové. Velmi nerada svůj recept někomu dávala, potrpěla si na to, že byla široko daleko jedinou, kdo tohle pečivo uměl připravit, a tak se tento recept dědil z pokolení na pokolení.

Suroviny:

250 g mletých vlašských ořechů
250 g moučkového cukru
1 celé vejce
1 žloutek
Na polevu:
1 bílek
9 lžic moučkového cukru (někdy i více, podle velikosti bílku)

rozinky

Postup:

Z mletých ořechů, cukru, žloutku a vejce vypracujeme těsto, které vyválíme na stéblo silnou placku, tedy asi na 3 mm Rádýlkem krájíme čtverečky nebo jiné tvary, potřeme je polevou, ozdobíme rozinkou a v mírně předehřáté troubě zvolna upečeme. Plech vyložíme pečicím papírem.

Příprava polevy:

Bílek s cukrem utřeme do husté pěny.

Doba potřebná ke změknutí je 7 dnů. Z fotografie je patrné, že těsto lze použít i jako náplň miniaturních šátečků. Použité těsto je jednoduché, máslové. Poměr mouky a másla je 1:1, + 1 vejce, špetka soli a kapku vody.

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.